PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Od 28 marca nie ma obowiązku noszenia maseczek

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
24-03-2022, 12:10
Od 28 marca nie ma obowiązku noszenia maseczek Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza zniesienie obowiązku noszenia maseczek Fot. PAP/Paweł Supernak
Od 28 marca nie obowiązuje już noszenie maseczek (poza przychodniami i gabinetami lekarskimi), zniesiona będzie też izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji 24 marca 2022 r. zaznaczył, że w ostatnich tygodniach obserwowana jest wyraźna tendencja spadkowa liczby nowych zakażeń.
  • Powrót dzieci do szkół i napływ uchodźców z Ukrainy nie zmienił tendencji spadku liczby zakażeń koronawirusem.
  • Od 28 marca przestają obowiązywać maseczki, izolacja i kwarantanna jako metody walki z pandemią COVID-19

Fala uchodźców nie nasili pandemii COVID-19

Resort przyglądał się w ostatnich tygodniach tendencjom dotyczącym nowych zakażeń w kontekście powrotu dzieci do szkół i napływu uchodźców, wśród których zakażenia mogą częściej występować.

- Z naszej perspektywy te dwa zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej zakażeń. Przez dwa tygodnie (mieliśmy do czynienia - PAP) ze zwolnieniem spadków, a nawet stabilizacją, ale od kilku dni obserwujemy znowu przyspieszenie spadków (liczby zakażeń - PAP) - zaznaczył szef resortu.

Mniej zleceń na testy, mniej hospitalizacji z powodu COVID-19

Jednocześnie Niedzielski podkreślił, że tendencję spadkową widać w liczbie zleceń lekarskich na testy.

Minister odniósł się również do sytuacji w szpitalach. Stwierdził, że mimo zdecydowanej liczby zakażeń w V fali epidemii liczba osób wymagających hospitalizacji utrzymywała się poniżej poziomu 20 tys. Podkreślił, że tutaj wariant omikron okazał się mniej dolegliwy dla opieki szpitalnej niż dominujący wcześniej wariant delta.

Do końca kwietnia jeszcze większe spadki zakażeń

Dodatkowo minister powiedział, że resort analizuje też sytuację międzynarodową pod kątem rozwoju epidemii i opiera się na analizie prognoz.

- Oba te elementy, zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i perspektywy i prognozy, jakimi dysponujemy są pozytywne tzn. przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli zdecydowaną redukcję zarówno zakażeń, jak i hospitalizacji - mówił.

Przekazał, że 24 marca br., zanotowano 8994 nowe przypadki zakażenia, czyli blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu. Od kilku dni, dokładnie od czterech dni, mamy takie przyspieszenie, gdzie to tempo spadków jest większe niż 10, a nawet niż 20 proc. - zaznaczył szef resortu.

Dodał, że do końca kwietnia przewidywany jest zdecydowana redukcja hospitalizacji i zakażeń.

- Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca br., wprowadzić dwa rozwiązania - pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych - przekazał, dodając, że bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych, jest tam obowiązek zakrywania twarzy.

Minister zdrowia podkreślił jednak, że maseczki powinny być używane w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia - chodzi np. w dużych skupiskach ludzi. Wtedy rekomenduję, by używać maseczek - powiedział Niedzielski.

Zniesienie izolacji domowej i kwarantanny dla współdomowników 

- Znosząc te rozwiązania, mówię o izolacji i o kwarantannie, również chciałbym powiedzieć o dwóch ostrzeżeniach - zaznaczył.

Wyjaśnił, że pacjenci, u których test wykryje zakażenie koronawirusem, będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie i będą, mając świadomość zagrożenia, musieli sami izolować się w domu.

- Tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid - podkreślił Niedzielski.

Drugie zastrzeżenia, jak dodał, jest związane z działalnością sanepidu.
- Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji - zaznaczył minister zdrowia.

Dodał, że stosowanie tych narzędzi będzie ograniczone do szczególnych przypadków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   maseczki higieniczne   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH