
- Na ile wyższa wycena procedur z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii spełni oczekiwania lekarzy dentystów?
- Negocjacje NRL z Ministerstwem Zdrowia i AOTMiT na temat wycen świadczeń, które ma implementować NFZ, trwała blisko dwa lata prowadził je Andrzej Cisło, pełniący wówczas funkcję wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL
- Podwyższone stawki powinny obowiązywać od 1 lipca 2022 r., czy będą?
Scenariusz negocjacji z AOTMiT i MZ
- Wycena procedur z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii ma długą historię, sięgającą niemalże lipca 2020 r. W toku długich negocjacji, doszło do wydania przez ministra zdrowia zlecenia dla Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, aby ta dokonała wyceny wskazanych świadczeń - wyjaśnia w serwisie stomatolodzyorg.pl Andrzej Cisło, pełniący funkcję wiceprezesa NRL i przewodniczącego KS NRL VIII kadencji.
- Prezentowane dokumenty są wyciągami z oficjalnych dokumentów AOTMiT. Pełna wersja tych dokumentów jest oczywiście w dyspozycji NRL, wraz z kopią całej korespondencji. Przedstawiam je w związku z licznymi zapytaniami, o jakich, spodziewanych od 1 lipca 2022 r., poziomach cenowych jest mowa - informuje Andrzej Cisło.
Analiza ceowa AOTMiT opierała się m.in. na wynikach badań ankietowych, w których wzięły udział duże podmioty (ok. 70) i praktyki lekarskie (28).
Pierwotny Raport Agencji, który powstał w końcu 2021 r., opiewał na wyceny tylko nieznacznie różniące się od obowiązującego katalogu. Wobec tego, NRL 28 stycznia 2022 r. wydała stanowisko, poddające krytycznej analizie ustalenia AOTMiT.
Druga seria rozmów z AOTMiT
Zapowiedzią znacząco wyższych poziomów cenowych (w stosunku do pierwotnej wersji raportu) był przebieg spotkania online AOTMiT - NRL , jakie na wniosek Agencji zostało zwołane 4 marca 2022 r.
Wyliczenia przedstawione przez AOTMiT 4 marca 2022 r.
Należy dodać, że prezentowana w kol.1 „Wycena NRL” opiera się (wg raportu) o jakieś propozycje, jakie Izba złożyła w lutym 2021 r. NRL nie prostowała tego, nie ma to żadnego większego znaczenia z uwagi na znaczny upływ czasu od lutego 2021 r.
W efekcie, powstał aneks do opracowania „Chirurgia stomatologiczna i periodontologia – wycena pakietów świadczeń nr WT.5403.33.2021”
Zestawienie wariantów
Aneks- sumowanie pakietów
1) uwaga poczyniona w aneksie na temat częstości sytuacji wymagającej sumowania świadczeń
2) Udział „kosztów wspólnych” pakietów . Niski udział kosztów wspólnych oznacza, że sprawozdając np. drugą ekstrakcję, powinniśmy mieć zapłatę za drugi pakiet pomniejszoną tylko o ten współczynnik.
Chirurgia stomatologiczna i periodontologia
Aneks - wpływ wyceny na budżet płatnika
Analiza wpływu na budżet państwa
Te i inne wpisy Andrzeja Cisły w serwisie stomatolodzy.org.pl
DO POBRANIA
-
aneks zestawienie.pdf
1,4 MB Prezentacja PDF
-
tabela 1.pdf
575,13 KB Prezentacja PDF
-
załąznik pdf.pdf
1,3 MB Prezentacja PDF
-
aneksu-wplyw-na-budzet.pdf
884,89 KB Prezentacja PDF
Komentarze