PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ochrona dobrego imienia dentysty w internecie

Autor: miro • Źródło: ms
26-03-2021, 11:37
Ochrona dobrego imienia dentysty w internecie Opinie o dentyście w internecie (fot. unsplash)
Prośba dentysty o usunięcie jego profilu z Google Moja Firma została odrzucona przez internetowego giganta. Sąd uważa, że dentysta nie wykazał, iż przetwarzanie jego profilu zawodowego w sieci jest niezgodne z prawem.

11 września 2017 r. dentysta z Francji wysłał do Google LLC i Google France prośbę o usunięcie jego profilu w Google Moja Firma. Chodziło przede wszystkim o usuniecie wyrażanych opinii na jego temat. 6 października 2017 r. Google powiadomił stomatologa o odrzuceniu wniosku o usunięcie wpisów jego dotyczących. Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że przetwarzane dane są niewątpliwie danymi osobowymi. Te ujawnione w internecie nie dotyczyły jednak sfery prywatnej, a jedynie elementarnych aspektów działalności zawodowej.

Dla sędziów domniemane naruszenie prawa, dotyczące gromadzenia danych, nie zostało wykazane. Sąd zauważył również, że podawane informacje z konieczności znajdują się w domenie publicznej (ich publikacja jest wymagana przez prawo, w spisie firm i ich placówek umieszczonym we wspólnym katalogu pracowników ochrony zdrowia). Sędziowie stwierdzili, że profil zawodowy dentysty w Google nie narusza podstawowego prawa do ochrony danych osobowych dentysty. Prawo to nie może przeważać nad wolnością wypowiedzi i informacji użytkowników internetu. 

Celem Google Moja Firma jest właśnie udostępnienie internautom nieodpłatnych, podstawowych informacji związanych z wykonywanym zawodu zaufania publicznego oraz utworzenie potencjalnego forum dla pacjentów pragnących zamieszczać opinie o swoim doświadczeniu jako pacjentów.

W odniesieniu do opinii online i ich publikacji na forum sąd zauważył, że cel informowania konsumenta jest uzasadniony, ponieważ istnieją środki ochrony dóbr osobistych przed możliwymi nadużyciami dotyczącymi słów, które wykraczają poza dopuszczalne granice wolności wypowiedzi.

Trwałe usunięcie rekordu zawodowego, ponieważ zawiera opinie, które mogą naruszać prawa dentysty, naruszałoby zasadę wolności wypowiedzi - twierdzą sędziowie.

Jeśli chodzi o usunięcie danych, sąd przypomina, że zgodnie z art. 17 ust. 3 RODO nie można żądać usunięcia danych, a to dlatego, że informacja w internecie jest niezbędna do skorzystania z prawa do wolności wypowiedzi i informacji.

Stomatolog ma zapłacić po 2500 euro firmie Google LLC i Google France.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
internet   Google   RODO  

POLECAMY W SERWISACH