O ograniczeniach w stosowaniu amalgamatu stomatologicznego

Autorzy stanowiska zaznaczyli, że w zaprezentowanym poglądzie, uwzględnili ocenę problemu dokonaną przez KS NRL (nr 2/VII/2016).
„Tak” dla regulacji w zakresie amalgamatu, ale na poziomie państw członkowskich UE
Różnice pomiędzy państwami członkowskimi w zakresie stosowania amalgamatu stomatologicznego, jego ilości, organizacji systemu opieki stomatologicznej i poziomu jej finansowania są nadal znaczące – w niektórych państwach stosowanie amalgamatu stomatologicznego jest zakazane (np. w Szwecji), a w niektórych znacznie ograniczone. Istotne różnice zachodzą zarówno odnośnie określonego przepisami prawa obowiązku wyposażenia gabinetów w separatory amalgamatu, jak i w zakresie faktycznego wyposażenia gabinetów w separatory, a także odnośnie związanych z tym kosztów.
Samorząd lekarski jest zdania, że każde państwo członkowskie powinno we własnym zakresie, uwzględniając krajowe potrzeby zdrowotne oraz organizację i zasady finansowania systemu opieki stomatologicznej, podejmować decyzje co do środków, jakie zamierza wdrażać w celu zmniejszenia stosowania amalgamatu stomatologicznego oraz ograniczania związanych z tym emisji rtęci.
Samorząd lekarski proponuje więc, aby przedstawiciele Polski opowiedzieli się za wyłączeniem regulacji dotyczących amalgamatu stomatologicznego z zakresu projektowanego rozporządzenia i przyjmowaniem takich regulacji na poziomie państw członkowskich Unii Europejskiej.
„Nie” dla rozwiązań obciążających właścicieli gabinetów dentystycznych
Zakłada się, że państwa członkowskie UE od 1 stycznia 2019 r. zastosują rozwiązania polegające na stosowaniu amalgamatu stomatologicznego wyłącznie w formie kapsułkowanej oraz na obowiązkowym wyposażeniu wszystkich gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu.
W projekcie przyjęto zatem dwa, spośród dziewięciu środków wskazanych w międzynarodowej umowie w sprawie rtęci zwanej „konwencją z Minamaty”, i to rozwiązania, które stanowić będą bezpośrednie obciążenie organizacyjne i finansowe dla świadczeniodawców, a co za tym idzie w sposób pośredni obciążą pacjentów, podczas gdy nie wybrano żadnego z pozostałych działań, których realizacja należałaby do władz państwowych oraz podmiotów odpowiedzialnych za organizację i finansowanie świadczeń stomatologicznych, czy producentów wyrobów medycznych.
„Tak” dla materiałów alternatywnych wobec amalgamatu
Prezydium NRL uważa, że promowanie alternatywnych do amalgamatów materiałów do wypełnień i badania naukowe w zakresie tych materiałów, promocja zdrowia – rozwiążą problem w sposób zdecydowanie skuteczniejszy.
W opinii samorządu lekarskiego, najskuteczniejszą metodą redukcji stosowania amalgamatu stomatologicznego, jest wzmożenie działań, w szczególności profilaktycznych - w celu redukcji występowania choroby próchniczej w populacji, zapobiegania rozwojowi próchnicy pierwotnej.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
Ortho Esthetica w grupie Medicover Stomatologia
bizDENT -
COVID-19: współczynnik reprodukcji wzrósł do 1,19
newsDENT -
ŚDZJU: Kraków ze zdrowym uśmiechem
newsDENT -
OZZL: uposażenia specjalistów na poziomie wykwalifikowanych robotników
bizDENT -
Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej
newsDENT -
Propozycje podwyżek dla lekarzy padła m.in. kwota 19 zł
bizDENT -
Powody, aby pacjent prostował zgryz, poza estetycznymi
techDENT -
W Wolborzu zabiegają o dentystę
bizDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bełchatów, łódzkie -
lekarz dentysta
Działdowo, mazowieckie -
lekarz dentysta
Niepołomice, małopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie