PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL za leczeniem według zasady no-fault

Autor: miro • Źródło: NRL
22-12-2022, 18:39
NRL za leczeniem według zasady no-fault O zasadzie no fault w NRL z wiceministrem sprawiedliwości Fot. PTWP/ms
Odpowiedzialność karna powinna występować tylko w przypadku rażącego zaniedbania lekarza - NRL za zasadą no fault w rozmowach z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Warchołem.
  • W NIL powstaje projekt ustawy samorządu lekarskiego, wprowadzającej system bezpieczeństwa leczenia oparty na idei no-fault
  • Prezes NRL Łukasz Jankowski przestrzega przed tworzeniem atmosfery strachu przed więzieniem, wizją przesłuchań przez prokuratora, czasochłonnymi bataliami sądowymi
  • Pomysł zaostrzania kar, grożących lekarzom i lekarzom dentystom, z którego na szczęście rządzący wycofali się, przyniósłby fatalne skutki i dla lekarzy i dla pacjentów

NRL za zasadą no - fault

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł rozmawiał z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim o:

  • przepisach z zakresu no-fault i zasadach;
  • tworzeniu funduszu kompensacyjnego dla pacjentów , których dotyczyło niepożądane zdarzenie medyczne;
  • wdrożeniu rejestru zdarzeń niepożądanych;
  • zmianach w podejściu do odpowiedzialności karnej lekarzy.  

Prezes NRL przedstawił wiceministrowi resortu sprawiedliwości założenia tworzonego w NIL projektu ustawy samorządu lekarskiego, wprowadzającej system bezpieczeństwa leczenia oparty na idei no-fault.

Łukasz Jankowski zwrócił uwagę na fakt, że zdarzenia niepożądane najczęściej są wynikiem błędów systemowych, o czym świadczy m.in. marginalna liczba spraw zakończonych stwierdzeniem winy lekarza. Odpowiedzialność karna nie powinna ulegać wyłączeniu jedynie w w przypadku rażącego zaniedbania lekarza.  

Niedopuszczalna presja na lekarzy

- Wielokrotnie samorząd lekarski podkreślał szkodliwość wywierania na lekarzy dodatkowej presji prawnej. Wykonywaniu naszej pracy nie powinno towarzyszyć bezzasadne tworzenie atmosfery strachu przed więzieniem, wizja przesłuchań przez prokuratora czy czasochłonnych batalii sądowych - powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.

- Pomysł zaostrzania kar, z którego na szczęście rządzący wycofali się, przyniósłby fatalne skutki i dla lekarzy i dla pacjentów, na co zwracałem uwagę w rozmowie z wiceministrem. Koncepcję sprawdzającą się w krajach słynących z bardzo dobrze działającej ochrony zdrowia, z dostosowaniem tej koncepcji do polskich realiów, proponujemy w naszym projekcie ustawy - dodał szef NRL.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH