PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NRL chce wiedzieć: jakie finansowanie stomatologii, jakie kształcenie podyplomowe dentystów

Autor: miro • Źródło: ms
12-03-2021, 13:39
NRL chce wiedzieć: jakie finansowanie stomatologii, jakie kształcenie podyplomowe dentystów Debata o problemach branży stomatologicznej (foto shutterstock)
Naczelna Rada Lekarska apeluje do ministra zdrowia o pilne zorganizowanie debaty na temat dostępu lekarzy dentystów do kształcenia podyplomowego oraz o poziomie finansowania stomatologii ze środków publicznych.

Samorząd lekarzy dentystów zwraca uwagę, że trudna sytuacja, w jakiej znajdują się od lat stomatolodzy, dramatycznie uległa pogorszeniu, głównie w zakresie:
- liczby przyznawanych miejsc rezydenckich dla specjalizacji lekarsko-dentystycznych,
- udziału wydatków na świadczenia stomatologiczne w planie ogólnych wydatków NFZ.

W ostatnim czasie oba wskaźniki spadły do minimalnych historycznie poziomów. W planie finansowym NFZ na 2021 r. udział stomatologii w wydatkach NFZ spadł poniżej 2 proc. a liczba przyznanych rezydentur dla lekarzy dentystów w ostatnim postępowaniu stanowi jedynie 1,5proc. wszystkich przydzielonych miejsc rezydenckich.

Przedstawiony stan rzeczy doprowadza do sytuacji, w której wszelkie postulaty zgłaszane przez lekarzy dentystów borykają się z przyjętym mitem o „samowystarczalności" stomatologii, a więc o tym, że wskutek komercjalizacji tej dziedziny działalności leczniczej nie ma potrzeby finansowania świadczeń stomatologicznych dla ubezpieczonych pacjentów, a w sprawie kształcenia można zdać się na zaradność lekarzy dentystów.

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że w obszarze kształcenia podyplomowego lekarzy dentystów najgroźniejszy jest brak wizji modelu ścieżki rozwoju zawodowego stomatologów, którego szczegółowe rozwiązania nie muszą docelowo być dokładnie takie same, jak w przypadku lekarzy. Niemniej model ten musi być spójny i zakładać realną możliwość współzawodnictwa o odbycie, finansowanego ze środków publicznych i zakończonego egzaminem, szkolenia. 

Samorząd lekarski wielokrotnie podkreślał, że lekarze dentyści mają takie same potrzeby w zakresie rozwoju zawodowego, jak lekarze i na równi z nimi posiadają prawo do wsparcia tego procesu przez władze publiczne.

Zarówno w jednym, jak i w drugim obszarze proponowanej tematyki debaty nie da się wyjść z impasu bez wyraźnej decyzji, podjętej przez ministra zdrowia. Dalsze pozorne ruchy i doraźne decyzje grożą marginalizacją stomatologii w polityce zdrowotnej państwa, godząc jednocześnie w samą istotę zawodu lekarza dentysty, jako zawodu zaufania publicznego. 

Więcej: NRL

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   finansowanie stomatologii   PES   KS NRL   kształcenie podyplomowe  

POLECAMY W SERWISACH