PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

No-fault. NIL opracowuje projekt ustawy

Autor: nieck • Źródło: en
05-07-2022, 16:03
No-fault. NIL opracowuje projekt ustawy No-fault nie jest całkowitym brakiem odpowiedzialności za błędy medyczne Fot. Shutterstock
W Naczelnej Izbie Lekarskiej trwają prace nad projektem ustawy, która ma wprowadzić realne no-fault. Dzięki temu systemowi powstaną warunki bezpiecznego leczenia. I dla lekarzy i dla pacjentów.
  • W Naczelnej Izbie Lekarskiej odbyło się spotkanie robocze lekarzy, prawników oraz ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia
  • Celem rozpoczynających się prac  jest stworzenie projektu ustawy wprowadzającej no-fault

Prawdziwe no-fault. Grupa robocza NIL rozpoczęła prace nad projektem ustawy

Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że przystąpiła do prac nad założeniami do ustawy wprowadzającej prawdziwe no-fault, czyli system, którego celem jest stworzenie warunków bezpiecznego leczenia. Odbyło się już pierwsze spotkanie robocze w gronie lekarzy, prawników, ekspertów w dziedzinie systemu ochrony zdrowia.

Nil chcemy opracować własny projekt ustawy nie bez przyczyny. Z zapowiedzi ministra zdrowia w  mediach wynika, że rządowy projekt tzw. ustawy o jakości w ochronie zdrowia wprowadza zmiany wynikające z kompromisu między resortami zdrowia i sprawiedliwości. Dlatego jak podkreślił w jednym z wywiadów Adam Niedzielski: nie będzie to system no-fault, jaki jest wyobrażeniem wielu lekarzy.

Procedowanie przepisów. Brak dialogu ze środowiskiem lekarskim 

Samorząd lekarski opracowuje więc ustawę, której celem będzie wprowadzenie systemu opartego na bezpieczeństwie leczenia, czyli idei sprawdzającego się np. w Szwecji no-fault.

W ocenie NIL by zapewnić bezpieczeństwo leczenia – zarówno z perspektywy lekarzy jak i pacjentów – nowa regulacja powinna zawierać:

  • wyłączenie lekarzy z odpowiedzialności karnej (z zachowaniem tej odpowiedzialności wyłącznie w przypadku zgonu pacjenta lub rażącego błędu, którego ocena nie wymaga wiadomości specjalnych), przy niezmiennej odpowiedzialności cywilnej i zawodowej.
  • wprowadzenie rejestru zdarzeń niepożądanych, umożliwiającego analizy skutkujące eliminowaniem błędów medycznych.
  • wdrożenie funduszu kompensacyjnego, gwarantującego pacjentom lub ich rodzinom szybką wypłatę świadczenia, niezależnie od udowodnienia winy.

No-fault. Nie  wprowadza braku odpowiedzialności

Naczelna Izba Lekarska zdecydowanie sprzeciwia się błędnym interpretacjom, sugerującym, że system no-fault ma cokolwiek wspólnego z całkowitym brakiem odpowiedzialności. 

Temat uwarunkowań prawnych, bezpieczeństwa leczenia, no-fault – w związku z tym, że jest wielowątkowy i wydaje się skomplikowany – wymaga szerokiego omówienia. Naczelna Izba Lekarska planuje szereg działań medialnych, służących edukacji i wytłumaczeniu znaczenia istnienia warunków bezpiecznego leczenia. Ważny kontekst to problemy kadrowe, zwłaszcza w specjalizacjach zabiegowych, które przekładają się na zagrożenie dla pacjentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjenci   NIL   lekarz dentysta  

POLECAMY W SERWISACH