PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Niższe stawki za kopię historii leczenia

Autor: szaft • Źródło: szaft
19-11-2013, 08:11
Niższe stawki za kopię historii leczenia Niższe stawki za kopię historii leczenia
Obecnie za jedną stronę kserokopii historii choroby placówka stomatologiczna może pobrać maksymalnie 75 groszy. Ministerstwo Zdrowia chce, aby pacjenci płacili mniej.

Resort zdrowia zwraca uwagę, że w punktach świadczących usługi ksero ceny są wyraźnie niższe. Chcąc zaoszczędzić, pacjenci zwracają się więc prośbą do pracowników placówek o „wypożyczenie" dokumentacji medycznej. Problem w tym, że placówka medyczna może wydać historię leczenia, tylko w formie kopii. Koszt jej przygotowania takiej wersji stoi po stronie placówki, a ksero po zwrocie z „wypożyczenia" musi być zniszczone. Zasadność takiego działania budzi więc sporo wątpliwości. Ministerstwo Zdrowia proponuje więc obniżenie opłat za kopiowanie strony dokumentacji medycznej do 30 groszy.

Dyskusja o wysokości opłat za ksero dokumentacji medycznej wydaje się być absurdalna, ale tylko wtedy gdy historia leczenia pacjenta nie jest obszerna. W przypadku kilkudziesięciostronicowych dokumentów, racjonalizacja kosztów ksero wydaje się być opłacalna zarówno dla pacjenta jak i placówki medycznej.

Nowe stawki mają być określone w znowelizowanej ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH