NIL przypomina o formalnościach z zakresu radiologii

Wymaganie, nadzoru IOR nie dotyczy praktyk stomatologicznych wykonujących działalność związaną z narażeniem polegającą jedynie na wykonywaniu stomatologicznych zdjęć wewnątrzustnych za pomocą aparatów rentgenowskich służących wyłącznie do tego celu.
Natomiast tam, gdzie działalność wiąże się z:
- uruchomieniem lub stosowaniem aparatów rentgenowskich w medycznej pracowni rentgenowskiej lub uruchamianiem takich pracowni;
- uruchomieniem lub stosowaniem aparatów rentgenowskich do celów rentgenodiagnostyki, radiologii zabiegowej, radioterapii powierzchniowej lub radioterapii schorzeń nienowotworowych poza medyczną pracownią rentgenowską – nadzór sprawuje osoba, która posiada uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej dla tych działalności (tu: znowelizowana ustawa Prawo atomowe (Dz.U. 2019. poz. 1792)) .
Z wymogu odbycia szkolenia, zwolnione są osoby, które:
- w dniu złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu posiadały uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej i ubiegają się o uprawnienia tego samego typu,
- ukończyły w okresie ostatnich pięciu lat studia wyższe na kierunkach zawierających w programach studiów zagadnienia z zakresu dozymetrii i ochrony radiologicznej wraz z zajęciami praktycznymi w warunkach narażenia, w minimalnym wymiarze 30 godzin wykładów i 30 godzin zajęć praktycznych, poprzedzonych wykładem i zajęciami praktycznymi z fizyki, łącznie z fizyką współczesną,
- posiadają wykształcenie wyższe i co najmniej trzyletni staż pracy w warunkach narażenia nabyty w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność na podstawie zezwolenia, w okresie 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu.
Szkolenie, może rozpocząć osoba, która posiada orzeczenie lekarskie wydane przez uprawnionego lekarza. Orzeczenie ma być przedstawione kierownikowi jednostki prowadzącej szkolenie przed rozpoczęciem szkolenia.
Osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień, zdaje egzamin, po odbyciu szkolenia lub po dopuszczeniu do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia. Organ właściwy do nadania uprawnień (GIS), na wniosek osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień, dopuszcza tę osobę do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia, po stwierdzeniu spełnienia wymogów. O dopuszczeniu do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia organ właściwy do nadania uprawnień zawiadamia osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień w terminie 30 dni od dnia złożenia przez nią wniosku. Odmowa dopuszczenia do egzaminu bez konieczności odbycia szkolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
Andrzej Cisło o jakości informacji statystycznej
newsDENT -
12 dentystów zmarło w wyniku COVID-19
newsDENT -
Wrocław: konkurs na prowadzenie szkolnych gabinetów stomatologicznych
bizDENT -
Nielimitowane leczenie stomatologiczne pacjentów do 18 r. ż - uwagi PNRL
lexDENT -
Toruń nadal będzie olśniewał uśmiechem
newsDENT -
RNRL upomina się o gabinety stomatologiczne w szkole
newsDENT -
Stomatologia: gmina Sterdyń szuka świadczeniodawcy
newsDENT -
Integracja rynku stomatologicznego: szansa, czy zagrożenie?
bizDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
ZĄBKI, mazowieckie -
lekarz dentysta
Stąporków, świętokrzyskie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Grodzisk Mazowiecki , małopolskie