
- Dentysta odwoływał się kilkakrotnie od decyzji sądów zakazujących mu leczenia pacjentów ze względu na brak szczepień przeciwko koronawirusowi
- Wyższy Sąd Administracyjny Dolnej Saksonii (OVG) ostatecznie potwierdził zgodność z prawem wydanego zakazu pracy w gabinecie wobec niezaszczepionego dentysty
- Podobne wyroki wydały inne sądy administracyjne w stosunku do asystentki stomatologicznej i pracownika lecznicy ortodontycznej
Dowód szczepienia warunkiem pracy z pacjentami
Zgodnie z ustawą o ochronie przed infekcjami, osoby pracujące w gabinetach lekarskich i stomatologicznych muszą posiadać dowód szczepienia lub dowód powrotu do zdrowia. Dentysta nie przedstawił takiego dowodu, więc wydział zdrowia zabronił mu pracy w gabinecie stomatologicznym lub w innej placówce, w której leczeni są pacjenci.
Departament zdrowia nadał ochronie pacjentów pierwszeństwo przed indywidualnymi interesami lekarzy dentystów.
Z uwagi na to, że drażliwa kwestia dotyczyła dentysty z Dolnej Saksonii w sprawie tej wypowiedział się Wyższy Sąd Administracyjny Dolnej Saksonii (OVG) w Lüneburgu, który odrzucił 8 września skargę lekarza na decyzję Sądu Administracyjnego Osnabrücku, zakazującą jemu pracy.
Sąd w Lüneburgu powołał się na wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym zakaz wykonywania działalności medycznej, związanej z leczeniem pacjentów w związku z brakiem szczepień przeciwko Covid-19, jest zgodny z konstytucją. Od decyzji tej nie przysługuje odwołanie.

Czytaj więcej
Leczenie próchnicy. Nadal pokutuje stara szkołaBrak szczepień a praca w kontakcie z pacjentem
Z kolei inny Sąd Administracyjny (w Oldenburgu) potwierdził słuszność zakazu działalności nałożonego na asystentkę stomatologiczną w związku z niepoddaniem się jej szczepieniu przeciwko koronowirusowi.
Podobny werdykt wydany został w sprawie kolejnego pracownika specjalistycznej praktyki ortodontycznej, który nie przedstawił żadnego dowodu szczepienia.
Komentarze