PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nieuczciwy dentysta naraził NFZ na stratę ok 190 tys. zł

Autor: miro • Źródło: ms
19-04-2022, 12:04
Nieuczciwy dentysta naraził NFZ na stratę ok 190 tys. zł Dentysta z Wodzisławia Śląskiego oszukiwał NFZ Fot. AdobeStock
Straty, jakie poniósł NFZ w wyniku refundowania, raportowanych a nierealizowanych świadczeń przez dentystę z Wodzisławia Śląskiego - oszacowane zostały na 190 tys. zł.
  • Wodzisław Śląski: zarzut oszustwa przez dentystę NFZ na kwotę 190 tys. zł
  • Olsztyn: zarzut oszustwa przez dentystkę NFZ na kwotę 500 tys. zł
  • Opole: dwójka dentystów naraziła NFZ na szkodę w wysokości 170 tys. zł 

Dentysta pod zarzutem oszustwa na szkodę NFZ w wys. 190 tys. zł  

Postępowanie zostało wszczęte na początku 2021 r. Ustalono, że nielegalny proceder polegał na składaniu fałszywych wniosków do NFZ o rozliczenie świadczonych usług, które de facto  nie były realizowane - podje Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim.

W toku śledztwa policjanci przesłuchali blisko 4 tys. osób, które korzystały z usług stomatologa w latach 2015 - 2019.

Dentyście postawiono 2417 zarzutów o poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej, w celu uzyskania korzyści majątkowej. Pojawił się także jeden zarzut oszustwa.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował zabezpieczenie i poręczenie majątkowe w łącznej wysokości 220 tys. zł.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego do sądu skierowano akt oskarżenia, w którym dentyście zarzuca się narażenie Skarbu Państwa na utratę ok. 190 tys. zł. Lekarzowi grozi 8 lat więzienia.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzili śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim.

Dentystce postawiono zarzut oszustwa na szkodę NFZ w wys. 500 tys. zł  

Zarzut oszustwa na 500 tys. zł postawiono w styczniu 2022 r. dentystce z Olsztyna, która świadczyła usługi zarówno prywatne, jak i refundowane przez NFZ.

67-letnia lekarka stanie przed sądem, ponieważ w latach 2009 - 2017, przyjmując pacjentów na NFZ, pobierała od nich pieniądze jak za prywatne świadczenia. W dokumentacji pacjentów wpisywała także fikcyjne usługi i za te także płacił jej NFZ. Dentystce przedstawiono 130 zarzutów. W sumie w ten sposób miała wyłudzić 500 tys. zł .

Policja prowadziła dochodzenie przez kilka lat, przesłuchując w tym czasie ok. 3 tys. pacjentów.  Sprawę prowadzi Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Dwójce dentystów udowodniono oszustwo na szkodę NFZ na 170 tys. zł  

W połowie 2021 r. Sąd Rejonowy w Opolu wyrokował o ukaraniu dwójki lekarzy dentystów więzieniem (w zawieszeniu na dwa lata). Dodatkowo winni oszustw, w których poszkodowani zostali pacjenci i NFZ, musieli uiścić grzywny w wys. 40 tys. i 30 tys. zł oraz zwrócić NFZ 170 tys. zł.

W trakcie śledztwa przesłuchano półtora tysiąca osób, ustalono że oskarżeni, dążąc do maksymalizacji zysków w ramach prowadzonych praktyk stomatologicznych, zwracali się o refundację świadczeń, których w istocie nie realizowali (choć pacjenci faktycznie korzystali z ich pomocy medycznej, ale w węższym zakresie, aniżeli wskazywany we wniosku o refundację).

Na potrzeby dokonywanych wyłudzeń preparowana była dokumentacja medyczna pacjentów. Opisywany proceder trwał w latach 2010-2016. Łącznie oskarżonym zarzucono ponad 500 przypadków oszustw na szkodę NFZ i poświadczania nieprawdy w dokumentacji medycznej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Dentyści  dobrowolnie poddali się karze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dentysta   kontraktowanie   wyrok  

POLECAMY W SERWISACH