PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niejasna kwestia uprawnień uchodźców do refundowanych leków

PAP/en
01-03-2022, 15:37
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia dopytuje, czy osoby z Ukrainy są uprawnione do pomocy w pełnym zakresie, m.in. czy mogą otrzymywać recepty na refundowane leki.

NFZ informował w ostatnich dniach, że obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej. Fundusz zapowiedział, że rozliczy świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy.

NFZ podawało, że dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Przepisy - jak wskazywał Fundusz - obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Do czasu nadania depeszy we wtorek PAP nie uzyskała komentarza NFZ. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   recepty   Pomoc Ukrainie  

POLECAMY W SERWISACH