PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niedopuszczalny stopień skomplikowania bazy odpadów medycznych

Autor: miro • Źródło: ms
26-03-2021, 12:52
Niedopuszczalny stopień skomplikowania bazy odpadów medycznych BDO nie spełniła oczekiwań właścicieli gabinetów stomatologicznych (fot. unsplash)
Prowadzenie ewidencji odpadów w sposób elektroniczny (za pośrednictwem BDO) jest skomplikowane i czasochłonne a to utrudnia posiadaczom odpadów (także lekarzom dentystom) spełnianie obowiązku ewidencyjnego - uważa Prezydium NRL.

Prezydium NRL apeluje do ministra środowiska i klimatu o podjęcie działań mających na celu usprawnienie funkcjonowania bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) za pośrednictwem, której posiadacze odpadów, w tym lekarze i lekarze dentyści są obowiązani prowadzić ewidencję odpadów oraz przekazywać roczne sprawozdania o odpadach.

O braku wrażliwości na nakład pracy osób sporządzających sprawozdanie świadczy choćby brak danych dotyczących masy odpadów w tabeli zbiorczej obrazującej ewidencję odpadów, skutkujący koniecznością otworzenia każdej karty przekazania odpadów celem spisania z niej masy odpadów podczas tworzenia rocznego sprawozdania o odpadach, czy konieczność ręcznego uzupełniania karty ewidencji odpadów.

Prowadzenie ewidencji odpadów w sposób elektroniczny, za pośrednictwem bazy BDO miało usprawnić oraz ułatwić posiadaczom odpadów spełnianie obowiązku ewidencji odpadów. Wiele mówiło się o automatyzacji sprawozdań. Skonfigurowanie bazy w sposób umożliwiający automatyczne wyliczenie masy przekazanych odpadów z podziałem na  odpowiednie kody nie powinno nastręczać w przypadku profesjonalnego serwisu większych trudności.  A jednak tak nie jest. W przypadku lekarzy i lekarzy dentystów brak funkcjonalności automatycznego sumowania ilości przekazanych odpadów odbija się kosztem czasu, który lekarz może poświęcić na udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentom.

Więcej: KS NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
odpady medyczne   amalgamat stomatologiczny   KS NRL  

POLECAMY W SERWISACH