PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ: warunki uprawniające do zaliczkowych należności za listopad i grudzień

Autor: miro • Źródło: ms
03-12-2020, 05:38
Świadczeniodawcy, którzy spełnią określone warunki, pomimo wykonania tylko części świadczeń opieki zdrowotnej określonych w umowie z NFZ, otrzymają kwotę należności z tytułu realizacji świadczeń za listopad i grudzień 2020 r. (1/12 kwoty zobowiązania), bez konieczności jej rozliczenia do końca okresu rozliczeniowego - wynika z przygotowanego rozporządzenia ministra zdrowia.

Rozporządzenie ministra zdrowia weszło w życie 3 grudnia, z mocą obowiązującą od 1 listopada 2020 r. co jest uzasadnione potrzebą zapewnienia świadczeniodawcom płynności finansowej, którą mogą utracić w wyniku zmniejszenia liczby udzielanych  świadczeń w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na  COVID-19 od początku października 2020 r. Tak określony termin wejścia w życie nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego, a jest korzystny dla adresatów norm.

Zgodnie z projektowanym przepisem § 3b świadczeniodawcy, którzy spełnią określone w nim warunki, pomimo wykonania tylko części świadczeń opieki zdrowotnej określonych w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, otrzymają kwotę należności z tytułu realizacji świadczeń za okres sprawozdawczy listopad i grudzień 2020 r., ustaloną jako iloczyn odwrotności liczby okresów sprawozdawczych w okresie rozliczeniowym i kwoty zobowiązania dla danego zakresu świadczeń, bez konieczności jej rozliczenia do końca okresu rozliczeniowego.  

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 137 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
Zdjęcia:
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH