PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

NFZ tłumaczy o co chodzi w nielimitowanych świadczeniach stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
05-02-2021, 09:31
NFZ tłumaczy o co chodzi w nielimitowanych świadczeniach stomatologicznych NFZ o projekcie zarządzenia w sprawie świadczeń ogólnostomatologicznych
NFZ, w odpowiedzi na wątpliwości NRL, wyjaśnił na jakich zasadach będą rozliczane świadczenia zgodnie z projektem zarządzenia dotyczącego świadczeń, udzielanych pacjentom poniżej 18. roku życia w tzw. konwencji bezlimitowej.

NFZ przypomina proponowaną zmianę, która wzbudziła wątpliwości:
Projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, stanowi, że

„Przy rozliczaniu świadczeń, udzielanych świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia, po przekroczeniu kwoty zobowiązania określonej w umowie dla zakresu, w którym udzielono tych świadczeń, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym udzielono tych świadczeń, zwiększeniu ulegają liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania w tym zakresie, z zastrzeżeniem, że liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania może wzrosnąć maksymalnie o liczbę jednostek rozliczeniowych i wartość odpowiadającą świadczeniom udzielonym świadczeniobiorcom poniżej 18. roku życia ponad kwotę zobowiązania w tym kwartale”.

NFZ wyjaśnia na czym ma polegać ta zmiana:
1. W sytuacji, gdy realizowana jest umowa o udzielanie świadczeń stomatologicznych u dzieci do 18 r. ż. – finansowanie świadczeń udzielonych ponad kwotę tej umowy odbywa się ze środków Funduszu Medycznego wg reguły przedstawionej w projekcie zarządzenia.

2. W sytuacji, gdy realizowana jest umowa, obejmująca leczenie stomatologiczne dzieci do 18 r. ż oraz osób dorosłych – świadczenia stomatologiczne wykonane u dzieci rozliczane są do całkowitej kwoty zobowiązania wynikającej z umowy, a po jej przekroczeniu – ze środków Funduszu Medycznego wg zasady przedstawionej w projekcie zarządzenia.

3. Zwiększenie - na wniosek świadczeniodawcy - liczby jednostek rozliczeniowych oraz kwoty zobowiązania po przekroczeniu kwoty zobowiązania określonej w umowie dla zakresu, o którym mowa w projekcie zarządzenia może wiązać się z koniecznością dostosowania harmonogramu pracy świadczeniodawcy.

Możliwa jest również konieczność rozszerzenia obowiązku sprawozdawczego.

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia procedowane są zmiany rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, polegające na dodaniu nowego zakresu gwarantowanych świadczeń stomatologicznych dedykowanych dzieciom.

Pismo wyjaśniające tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   Ministerstwo Zdrowia   NRL   stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH