PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

NFZ skorygował wycenę wybranych świadczeń stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
26-06-2020, 14:26
NFZ skorygował wycenę wybranych świadczeń stomatologicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Można rzec, że korekta dotyczy bardzo wybranych świadczeń stomatologicznych, bo w zasadzie obejmuje procedury endodontyczne oraz świadczenia opieki doraźnej (ale tylko na czas epidemii koronawirusa). Reszta zmian bardziej niż kosmetyczna.

Uzasadnienie do zmodyfikowanego zarządzenia jest takie same jakie dołączono do projektu, ale zniknął fragment dotyczący podwyższonych wycen świadczeń w związku ze wzrostem kosztów ich realizacji, a więc:

Wprowadzenie zmian ma na celu urealnienie wycen zabiegów endodontycznych uwzględniając wyższe koszty stosowanych obecnie nowych technologii i materiałów stomatologicznych w leczeniu chorób miazgi zęba i chorób tkanek okołowierzchołkowych. W związku z tym, podniesiono wycenę punktową świadczeń stomatologicznych z zakresu endodoncji.  Rozwiązania te zostały wprowadzone na wniosek konsultantów krajowych w szczególności w dziedzinie stomatologii zachowawczej i endodoncji oraz stomatologii dziecięcej, a także Naczelnej Rady Lekarskiej

Ponadto w słowniku pojęć dodano nową definicję świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej, zgodnie z którą są to: świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane w dni powszednie, soboty, niedziele i święta (pkt 9a). Stosowanie  tego przepisu ma być jednak warunkowe tj. stosowane w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wydanym na podstawie  art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.

zarządzenie tutaj

załącznik do zarządzenia tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   świadczenia gwarantowane   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH