PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Negocjacje w sprawie kształtu kontraktów stomatologicznych: co KS NRL ustaliła z NFZ

ms
14-10-2020, 10:14
Negocjacje w sprawie kształtu kontraktów stomatologicznych: co KS NRL ustaliła z NFZ Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL (foto: Fotolia/PTWP)
Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL przedstawił stan uzgodnień z NFZ w negocjacjach nad: poziomem wykonania i wycen kontraktów oraz korektą przepisów regulujących przebieg konkursów. Znalazł się także wątek dotyczący zasad liczenia zębów ósmych w protezach finansowanych przez NFZ.

I. Poziom wykonań kontraktów i mechanizmy rekompensujące ograniczenia przyjęć i ich zwiększone koszty.

Samorząd lekarski wielokrotnie, od samego początku epidemii, apelował o jasne określenie systemu wsparcia w wypracowaniu kontraktów za rok 2020.

Podczas ostatnich rozmów NRL-NFZ zapowiedziano próbę poszukiwania formuły rozliczenia faktur 1/12 kontraktu. Jest to oczywiste choćby z uwagi na dużą liczbę gabinetów szkolnych, które - jak wielokrotnie podkreślała KS NRL - nie są w stanie rozliczyć tych faktur nawet do połowy 2021 r. Rozmowy dotyczyły tez innych gabinetów niż szkolne.

KS stoi na stanowisku, że faktury 1/12 dla gabinetów szkolnych powinny być rozliczone, jako wykonane w 70 proc. Dla pozostałych gabinetów, które mają problem z wypracowaniem kontraktu, powinno się przyjąć ryczałt za każdy dzień udzielania świadczeń od połowy marca do 5 września i wliczyć go do wykonania za rok 2020.

Komisja przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem z 4 września br. przedłużenie okresu rozliczeniowego do połowy 2021 r. następować będzie na wniosek świadczeniodawcy, w sposób określony przez Prezesa NFZ. Wynika z tego, że wnioski takie można składać przynajmniej do końca roku, gdyż ostatnim momentem na zgłoszenie świadczeń za 2020 r. jest 10 stycznia 2021 r. Z tego względu, aby dać czas na wypracowanie jednolitych zasad, według których realizowane będą składane wnioski, Komisja zaleca wstrzymanie się z ich składaniem.

II. Wycena świadczeń

Zgodnie z pismem NFZ z 20 lipca 2020 r., proces korekty wyceny przebiegać ma etapowo. 17 września 2020 doszło do spotkania delegacji NRL z przedstawicielami NFZ (z wiceprezesem NFZ Bernardem Waśko na czele). Omawiane było zagadnienie kontynuacji korekty tabeli punktowej w zakresie dotyczącym procedur chirurgicznych. NRL przygotowała propozycję zmian w wycenie, dostosowującą wartości punktowe procedur chirurgicznych zarówno do wartości punktowych pozostałych procedur, jak i do wartości minimalnych, wyliczonych z takich składników kosztów jak:
- koszt sprzętu i materiałów związanych z wizytą w gabinecie stomatologicznym,
- koszt materiałów i sprzętu charakterystycznych dla danej procedury
- przede wszystkim (najpoważniejsza pozycja kosztów) koszt pracy zespołu stomatologicznego przy wykonywaniu danej procedury.

Propozycja została przesłana NFZ 6 października 2020 r. KR NRL oczekuje w tej sprawie dwustronnych konsultacji.

III. Korekta przepisów regulujących przebieg konkursów

Na spotkaniu kierownictwa NRL z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim (30 września 2020 r.) poruszona została sprawa konieczności zmian w przepisach regulujących postępowania konkursowe. Jest to ważne w aspekcie nadchodzących konkursów, które dla większości kraju odbędą się w 2022 r. Minister Niedzielski oczekuje w tej sprawie propozycji NRL i taka propozycja zostanie przedstawiona do 25 października 2020 r.

IV. Inne ustalenia

W trakcie spotkania z delegacją NFZ (17 września 2020 r.) uzgodniono ostatecznie zakończenie dyskusji nad sposobem liczenia zębów ósmych w protezach finansowanych przez Fundusz. NFZ powróci do stosowania reguły opracowanej w 2013 r. przez prof. Stanisława W. Majewskiego, ówczesnego konsultanta krajowego w dziedzinie protetyki (oficjalnie, poza jednym oddziałem nigdy nie wypowiedziano świadczeniodawcom jej stosowania). Zgodnie z nią, zęby ósme wliczane są do liczby odtwarzanych zębów w protezie częściowej, jeśli płyta tej protezy odpowiednio: dochodzi do trójkąta zatrzonowcowego lub pokrywa guz szczęki.

Te i inne wątki z prac KS NRL tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Kontraktowanie   NFZ   KS NRL   Andrzej Cisło  

POLECAMY W SERWISACH