PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Na jakie programy do EDM postawić

Autor: miro • Źródło: ms
18-02-2021, 14:50
Na jakie programy do EDM postawić Jak uniknąć EDM wysokiego ryzyka (fot. unsplash)
Zespół Prezydium NRL do spraw EDM domaga się od rządu jasnych wytycznych, w oparciu o które świadczeniodawcy mogliby wybrać i wdrożyć bezpieczny, odpowiadający wymogom system elektronicznej dokumentacji medycznej. To oczywiste, że mało kto może zawierzyć własnej ocenie sytuacji.

O wpadkę nietrudno, gdyż nawet wytrawny informatyk nie jest w stanie w stu procentach zweryfikować zapewnień dostawców skomplikowanych funkcjonalnie systemów informatycznych.

NRL w grudniu 2020 r. zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o aktualizację dokumentu „Minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych usługodawców”. To duży sukces, że w ogóle taki dokument opracowano, bo początkowo resort zdrowia nie widział uzasadnienia dla powstania tego typu publikacji.

Dokument ostatecznie powstał w lutym 2019 r. - o co zabiegała NRL argumentując, że hermetyczna dla zdecydowanej większości lekarzy i lekarzy dentystów materia konstrukcji programów do prowadzenia dokumentacji medycznej - stawia świadczeniodawców z branży medycznej na przegranej pozycji w konfrontacji ze specjalistami z firm informatycznych.

Duże zróżnicowanie oprogramowania w zakresie adaptacji do zmieniających się wymagań - sprawia, że świadczeniodawcy, stanęli przed koniecznością dokonywania wyboru z niemałej palety programów gabinetowych, nie mając oparcia w specyfikacji, określającej minimalne funkcjonalności programu.

Oczywiście ważne jest, aby wymagania te dla systemów teleinformatycznych usługodawców były wiarygodne.

Andrzej Cisło pisze, że lekarz i lekarz dentysta musi mieć do dyspozycji oficjalny dokument, aby mógł z niego skorzystać w rozmowach z ewentualnym dostawcą programu gabinetowego. To oferent powinien jasno zadeklarować (na piśmie), że jego system spełnia wymagania opisane w specyfikacji określonej przez specjalistów z Centrum e-Zdrowie. Stosowna deklaracja będzie dużym ułatwieniem w przypadku ewentualnych późniejszych wątpliwości i roszczeń – gdyby pojawiły się kłopoty z działaniem eksploatowanego systemu.

Wiceprezes NRL Andrzej Cisło uzyskał stanowisko w tej sprawie Ministerstwa Zdrowia, sygnowane przez Annę Goławską, podsekretarza stanu w resorcie zdrowia. Wynika z niego, że Centrum e-Zdrowia prowadzi działania zmierzające do aktualizacji „Minimalnych wymagań technicznych i funkcjonalnych dla systemów usługodawców". Prace aktualizacyjne nie zostały jeszcze zakończone.

Anna Goławska zapewniła, że wszystkie wymagania, jakie zostaną uwzględnione w dokumencie w zakresie prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) i Zdarzeń Medycznych (ZM), zostały już ujęte w dokumentacji integracyjnej dla EDM i ZM opublikowanej na stronie internetowej Centrum e-Zdrowia.

Więcej: NIL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH