PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: stażyści mogą kwalifikować do szczepień

Autor: miro • Źródło: ms
08-03-2021, 13:03
MZ: stażyści mogą kwalifikować do szczepień Stażyści kwalifikują do szczepień (fot. pixabay)
Lekarz stażysta może prowadzić kwalifikację do szczepień pod nadzorem lekarza specjalisty. W celu utrzymania standardu udzielania świadczeń, lekarz stażysta powinien być członkiem zespołu szczepiennego – podaje Ministerstwo Zdrowia.

Lekarz stażysta może dokonywać kwalifikacji do szczepień np. w ramach odbywania stażu cząstkowego w dziedzinie chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej, które w ramowym programie stażu podyplomowego określonym rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty zawierają nabywanie i doskonalenie wiedzy i umiejętności w zakresie epidemiologii i profilaktyki chorób wewnętrznych, w tym chorób zakaźnych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które związane są z wysoką umieralnością, powodują przewlekłe inwalidztwo lub są przyczyną wysokiej absencji chorobowej. W takim przypadku udział lekarza stażysty w kwalifikacji pacjentów do szczepień przeciw COVID-19 należy uznać za element realizacji programu stażu podyplomowego.

Zgodnie z art. 15o ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii lekarz stażysta może zostać skierowany nie tylko przez wojewodę, ale także przez pracodawcę do realizacji innych zadań niż wynikające z umowy o pracę zawartej na czas określony w celu przygotowania zawodowego obejmującego realizację programu stażu podyplomowego. Zadania te muszą być dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności kierowanego lekarza stażysty oraz podlegać nadzorowi i kierownictwu lekarza specjalisty wyznaczonego przez kierownika jednostki, do której został skierowany lekarz stażysta.

Zatem, w przypadku wystąpienia takiej konieczności, możliwe jest także skierowanie lekarza, odbywającego staż podyplomowy do zadań związanych z kwalifikacją do szczepień przeciw COVID-19 poza wyżej wskazanymi stażami cząstkowymi. W takim przypadku właściwa okręgowa rada lekarska może, na wniosek lekarza stażysty, uznać działalność lekarza związaną z udziałem w akcji szczepień za element realizacji stażu podyplomowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH