PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12

Autor: miro • Źródło: ms
22-01-2021, 12:09
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12 Kontrakty NFZ w dobie pandemii (fot. pixabay)
Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów występował o prolongatę przepisu umożliwiającego świadczeniodawcy wystąpienie do NFZ z wnioskiem o zaliczkową wypłatę należności (formuła 1/12). Ministerstwo Zdrowia informuje, że taka możliwość została ograniczona do szczególnych sytuacji.

Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę, że oprócz zapewnienia stabilności finansowej świadczeniodawców, celem wdrażanych rozwiązań jest również zagwarantowanie pacjentom dostępu do niezbędnych świadczeń. Wypłata wynagrodzenia w formie zaliczkowej podmiotom leczniczym - bez względu na poziom wykonania świadczeń - demotywuje świadczeniodawców do ich udzielania, dlatego też wprowadzono ograniczenia w przypadkach możliwości ubiegania się o tę formę płatności.

Ministerstwo Zdrowia, wspólnie z NFZ na bieżąco monitoruje potrzeby jakie niesie za sobą aktualna sytuacja i w zależności od jej rozwoju wprowadzane są kolejne rozwiązania, gwarantujące placówkom medycznym zachowanie stabilności w okresie epidemii COVID-19, a pacjentom zapewniające dostęp do niezbędnych świadczeń.

Decyzja o wprowadzeniu kolejnych instrumentów finansowych na rzecz poprawy funkcjonowania świadczeniodawców w okresie epidemii powinna być m.in. oparta na analizie danych dotyczących tego jaka część kontraktu na 2020 r. została wykonana.

MZ przypomniało, że wypłata kwot zaliczkowych dotyczyła świadczeń, których zaprzestano udzielać w związku z zakazem wykonywania określonej działalności leczniczej (np. w obowiązujących niegdyś strefach czerwonych).

Takie rozwiązanie dotyczyło również podmiotów leczniczych, które ograniczyły albo zaprzestały udzielać świadczeń opieki zdrowotnej innych niż związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 a zostały zaangażowane do udzielania świadczeń związanych z tą chorobą (chodziło o okresy sprawozdawcze od 1 października do 31 grudnia 2020 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kontraktowanie   Ministerstwo Zdrowia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH