PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców

Autor: miro • Źródło: ms
04-03-2021, 09:43
MZ – NRL: spór o zatrudnianie lekarzy cudzoziemców Prezes NRL prof. Andrzej Matyja (foto: Fotolia/PTWP)
- Jesteśmy zdziwieni determinacją Ministerstwa Zdrowia w walce o prawo do pracy dla lekarzy spoza UE. Nie widać podobnej determinacji w działaniach, które miałyby powstrzymać odpływ polskich lekarzy za granicę lub skłonić do powrotu tych, który opuścili nasz kraj – twierdzi Andrzej Matyja, prezes NRL.

Takie stanowisko zajął szef NRL po informacji, że minister zdrowia zaskarży do Sądu Najwyższego uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej, dotyczącą sposobu rozpoznawania wniosków o przyznanie prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty w zakresie, w jakim dotyczy ona osób, które uzyskały kwalifikacje poza granicami UE. 

- Ministerstwo Zdrowia, które liczyło na dość istotny napływ lekarzy spoza UE do Polski, do tej chwili wydało 13 pozytywnych decyzji na wykonywanie zawodu w naszym kraju. Samorząd lekarski wielokrotnie podkreślał, że nie ma zamiaru blokować przyjmowania lekarzy z zagranicy, dowodem jest m.in. to, że w trzech przypadkach okręgowe rady lekarskie podjęły uchwały o przyznaniu PWZ. Pozostałe są w trakcie procedowania i uzupełniania braków formalnych w złożonych wnioskach – dodaje prezes NRL.

Zastrzeżenia samorządu lekarskiego co do trybu przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarzom i lekarzom dentystów spoza UE w Polsce są istotne. - Nasze niezwykle istotne zastrzeżenia zgłaszane w toku prac legislacyjnych nad przepisami liberalizującymi możliwość podjęcia wykonywania zawodu lekarza w Polsce były bagatelizowane i ignorowane. W konsekwencji uchwalone przez Sejm prawo pozwala ministrowi zdrowia na wydanie zgody na wykonywanie zawodu lekarza osobie o niezweryfikowanych do końca kwalifikacjach i nie znająca języka polskiego, tym samym zagrażając bezpieczeństwu pacjenta – zaznacza Andrzeja Matyja.

- Jako samorząd lekarski, będziemy bronić swoich racji opierając się na posiadanych opiniach ekspertów prawa administracyjnego. Jesteśmy przekonani, że nasze działania są zgodne z prawem i służą jego realizacji oraz mają na celu dobro nie tylko środowiska lekarskiego, ale przede wszystkim dobro pacjentów - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   NRL   cudzoziemcy   Andrzej Matyja  

POLECAMY W SERWISACH