PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ nie chce zmian w przepisach RTG dla stomatologów

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: NRL/ŁS
21-03-2014, 07:44
Przepisy odnoszące się do radiologii stomatologicznej nie są zbyt rygorystyczne – przekonuje resort zdrowia w odpowiedzi na opinię lekarzy dentystów z Komisji Stomatologicznej NRL, którzy uważają, że w obecnym kształcie nie odpowiadają one zagrożeniom.

Jednocześnie przedstawiciel resortu zdrowia zgodził się, że zarówno liczba testów urządzeń radiologicznych, jak i ich zakres, w stosunku do aktualnie wymaganego, powinien ulec dalszym ograniczeniom.

Zwrócił uwagę iż w Krajowym Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia trwają prace nad wykazem testów kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych objętych aktualnym załącznikiem nr 6 do ww. rozporządzenia. - Propozycje zmian tego wykazu mają na celu dostosowanie wymagań w zakresie kontroli urządzeń stomatologicznych do rzeczywistych potrzeb wynikających z poziomu narażenia na promieniowanie jonizujące w stomatologii. Zmiany te zmierzają zatem do dalszego ograniczenia liczby i częstości wykonywania testów aparatów stomatologicznych, w szczególności dla aparatów do zdjęć wewnątrzustnych. Informacje o stanie prac nad zmianą ww. załącznika i aktualna wersja propozycji zmian są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum, pod adresem: www.kcor.Rov.n1 (zakładka: Kontrola Jakości - Testy eksploatacyjne) - wyjaśnia resort zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH