MZ konsultuje częściowe znoszenie ograniczeń

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii jest - jak wskazało MZ - w konsultacjach roboczych.
W związku z planowanym na 20 kwietnia wejściem w życie pierwszego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 resort zaprasza do przekazywania uwag do projektu rozporządzenia. Uwagi można przesyłać do soboty 18 kwietnia do godz. 13.00.
Rząd zapowiedział, że ograniczenie będą znoszone w czterech etapach. Pierwszy rozpocznie się 20 kwietnia. Daty pozostałych - jak zapowiedziano - będą ustalane na bieżąco. Ministerstwo Zdrowia ma przeprowadzać cotygodniową ewaluację skutków zmian. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od: przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych) oraz realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.
W uzasadnieniu projektu wskazano, że zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r., (…) z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń od 20 kwietnia 2020 r.
Dotyczy to - jak podano - w szczególności przemieszczenia się na terytorium kraju, korzystania z terenów zielonych, w tym lasów, kwestii sprawowania kultu religijnego oraz pogrzebów, a także handlu i usług.
Od 20 kwietnia osoby poniżej 13 lat będą zobowiązane do poruszania się pod opieka osób dorosłych. Starsza młodzież, inaczej niż obecnie, nie będzie musiała mieć opiekuna.
W miejscach ogólnodostępnych obowiązkowe jest już teraz zasłanianie nosa i ust. Można to robić przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. W projekcie uznano za konieczne wskazanie, że zakrywanie tych części twarzy nie dotyczy przebywania stale lub czasowo w budynkach użyteczności publicznej (przez osoby inne niż tam zatrudnione), które to przebywanie de facto zastępuje pobyt we własnym miejscu zamieszkania, a więc m.in. domów dziecka.
W uzasadnieniu wyjaśniono, że w związku z koniecznością sprawnego przeprowadzania testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 jest planowane umożliwienie ich zlecania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Zaproponowano przepis, który ma umożliwić przesyłanie zleceń w tym systemie, mimo niespełniania przez nie wszystkich warunków.
Projekt zakłada też - po wypełnieniu określonych wymagań - rozluźnienie kwestii zakazu sprowadzania z zagranicy i wywozu poza granic, a także przewozu przez terytorium Polski zwłok i ludzkich szczątków.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych
newsDENT -
Ortho Esthetica w grupie Medicover Stomatologia
bizDENT -
COVID-19: współczynnik reprodukcji wzrósł do 1,19
newsDENT -
ŚDZJU: Kraków ze zdrowym uśmiechem
newsDENT -
OZZL: uposażenia specjalistów na poziomie wykwalifikowanych robotników
bizDENT -
Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej
newsDENT -
Propozycje podwyżek dla lekarzy padła m.in. kwota 19 zł
bizDENT -
Powody, aby pacjent prostował zgryz, poza estetycznymi
techDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bełchatów, łódzkie -
lekarz dentysta
Działdowo, mazowieckie -
lekarz dentysta
Niepołomice, małopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie