PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: kolejna zmiana w dopełnianiu obowiązku doskonalenia zawodowego

Autor: nieck • Źródło: en
26-10-2016, 08:41
MZ: kolejna zmiana w dopełnianiu obowiązku doskonalenia zawodowego Resort zdrowia wprowadza nowe zasady w obowiązku doskonalenia zawodowego
Resort zdrowia chce wprowadzić rozporządzenie zmieniające sposób dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiana częściowo uwzględnia stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej, która krytykowała wymóg akceptowania każdego kursu medycznego przez NRL. O czym informował infoDENT24.pl.

Zapowiadana zmiana dotyczy treści par.3 pkt 2 obowiązującego rozporządzenia z 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Wymienione w nim formy doskonalenia zawodowego zostają rozdzielone:
- na udział w kursie medycznym nieobjętym programem odbywanej specjalizacji lub nabywanej umiejętności (pkt 2);
- oraz udział w kursie medycznym realizowanym za pośrednictwem środków przekazu telewizyjnego i sieci internetowej z ograniczonym dostępem (pkt 2a).

Co ważne jedynie ten ostatni typ kursu będzie musiał uzyskać akceptację Naczelnej Rady Lekarskiej.

Resort zdrowia uznał, że akceptacja kursu medycznego przez NRL powinna być wymagana jedynie w przypadku kursów telewizyjnych i internetowych z ograniczonym dostępem. Pozostałe formy szkoleń, nieobjętych programem odbywanej specjalizacji lub nabywanej umiejętności takiego wymogu nie będą miały (muszą być organizowane przez podmioty prowadzące ustawowo kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów).

Według załącznika nr 3 lekarz i lekarz dentysta za udział w kursie medycznym, nieobjętym programem odbywanej specjalizacji lub nabywanej umiejętności, otrzymuje 1 punkt edukacyjny za jedną godzinę zajęć. Podobnie  za udział w kursie medycznym telewizyjnym lub internetowym. W przypadkach obu form kursów uczestnictwo zostanie potwierdzone zaświadczeniem lub dyplomem wydanym przez organizatora i potwierdzenie w dokumencie ewidencji.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl
Czytaj także: NRL przeciwko „usprawnieniom” w zasadach doskonalenia zawodowego

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH