PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

MZ: chęć wykonywania zabiegów medycyny estetycznej przez kosmetologów to za mało

Autor: miro • Źródło: ms
12-04-2022, 14:16
MZ: chęć wykonywania zabiegów medycyny estetycznej przez kosmetologów to za mało Kosmetolodzy zaniepokojeni pracami nad wykonywaniem zabiegów medycyny estetycznej Fot. AdobeStock
- Niepokój kosmetologów związany jest z chęcią wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, do czego nie posiadają kwalifikacji zawodowych, bowiem zawód kosmetologa nie jest zawodem medycznym – informuje Piotr Bromber podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
  • Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad uregulowaniem zasad wykonywania procedur medycznych z zakresu medycyny estetycznej leżących w kompetencjach zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.
  • Przygotowany został również projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty, w którym jedną z certyfikowanych umiejętności będzie medycyna estetyczna.
  • Wykonywanie procedur medycznych, związanych z penetracją w głębokie powłoki skórne, wymaga wiedzy medycznej nabywanej na poziomie kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, a nie kierunku kosmetologii.

Medycyna estetyczna a kosmetologia estetyczna

W stanowisku Ministerstwa Zdrowia można przeczytać m.in.:
Rozróżnienie medycyny estetycznej od kosmetologii estetycznej sprawia wiele problemów, dlatego od wielu lat resort zdrowia przy udziale konsultanta krajowego i Naczelnej Rady Lekarskiej prowadzi korespondencję z innymi resortami w sprawie przywrócenia standardów kształcenia kosmetologów, które jasno określałyby ich kompetencje zawodowe, zabezpieczając osoby korzystające z salonów kosmetycznych przed powikłaniami po nieuprawnionych działaniach kosmetyczek lub kosmetologów wykonywanych w zakresie medycyny estetycznej przypisanej lekarzom.

Medycyna estetyczna: nie będzie nowej specjalizacji lekarskiej

Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad uregulowaniem zasad wykonywania procedur medycznych z zakresu medycyny estetycznej leżących w kompetencjach zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.

Nie wiąże się to jednocześnie z powołaniem nowej specjalizacji lekarskiej, tylko z zestandaryzowaniem zasad wykonywania poszczególnych procedur medycznych jako świadczeń zdrowotnych.

Medycyna estetyczna: certyfikowane umiejętności

Przygotowany został również projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty, w którym jedną z certyfikowanych umiejętności będzie medycyna estetyczna.

Projekt rozporządzenia będzie jeszcze podlegał konsultacjom publicznym i międzyresortowym.

Projekt procedur medycyny estetycznej

Niezależnie od tego grupa ekspertów pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii sporządziła projekt procedur medycyny estetycznej, który przeszedł konsultacje z Naczelną Radą Lekarską, Polskim Towarzystwem Dermatologicznym, Polskim Towarzystwem Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Stowarzyszeniem Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskim Towarzystwem Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Zespół ekspertów uwzględnił również w projekcie procedur medycyny estetycznej uzasadnione uwagi, zgłoszone przez inne szkoły wyższe niż uczelnie medyczne kształcące na kierunku kosmetologii. Standardy kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko - dentystycznym przygotowują przyszłych lekarzy do wykonywania procedur medycznych związanych z penetracją w głębokie powłoki skórne. 

Wykonywanie takich procedur związane jest ze stosowaniem zasad aseptyki i antyseptyki, umiejętności natychmiastowego wdrożenia procedur przeciwwstrząsowych po pojawieniu się objawów niepożądanych oraz zastosowania leków przepisywanych na receptę, co wymaga wiedzy medycznej nabywanej na poziomie kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, a nie kierunku kosmetologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH