PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Most bez leczenia zębów - w ocenie sądu

Autor: miro • Źródło: ms
09-09-2020, 10:45
Most bez leczenia zębów - w ocenie sądu Wynik leczenie stomatologicznego ocenił sąd (foto: pixabay)
Dentyści słusznie zostali uznani za winnych i obciążeni karą finansową, gdyż nie zbadali dokładnie leczonej kobiety i nie wykorzystali wszelkiej dostępnej wiedzy medycznej - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

Błąd dentystów polegał na tym, że nie podjęli leczenia zębów, na których miał się opierać most, co spowodowało u pacjentki dolegliwości i konieczność ponownego wykonania nowej protezy. Ta sytuacja wygenerowała dodatkowe koszty obciążające pacjentkę.

Winę dentystów uznał rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Okręgowy Sąd Lekarski w Lublinie stwierdził naruszenie art. 8 zasad etyki lekarskiej oraz art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Obowiązek rzetelnego leczenia pacjentów, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej). Sąd wymierzył dentystom karę 10 tys. zł. Po odwołaniu się winnych kara została zmniejszona do 4 tys. zł.

W ramach kasacji do Sądu Najwyższego obwiniani podnosili rażącą niewspółmierność kary wobec winy oraz niewłaściwe rozpoznanie apelacji i błędy w ustaleniach faktów.

Sąd Najwyższy, rozpoznając kasację pełnomocnika dentystów, uznał że należy ją oddalić jako bezzasadną. Sąd lekarski nie naruszył prawa nakładając karę na dentystów Poza tym znacznie obniżono karę z pierwotnie orzeczonej w I instancji. Jest to najniższy z możliwych wymiar kary. Sąd lekarski dostrzegł, że obwinieni nie byli dotychczas karani, a inne sprawy toczące się przeciwko nim m.in. w Sądzie Najwyższym, zakończyły się uniewinnieniem.

- Błędów w ustaleniach faktycznych nie było - podsumował SN. Natomiast kara jest adekwatna do naruszenia.
Sygn. akt I KK 94/19 (2 września 2020 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd dentysty   mosty  

POLECAMY W SERWISACH