PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mniejsze formalności przy potwierdzaniu unieszkodliwiania odpadów

Autor: miro • Źródło: ms
29-08-2019, 07:40
Mniejsze formalności przy potwierdzaniu unieszkodliwiania odpadów Mniejsze formalności w prowadzeniu praktyki (foto: pixabay)
Jedynym dokumentem, poświadczającym dopełnienie obowiązków wytwórcy odpadów, będzie karta przekazania opadu – informuje KS NRL.

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej informuje o istotnej zmianie, która wynika z ogłoszonej 22 sierpnia 2019 r. ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2019, poz. 1579).

Art. 6 pkt 31) tej ustawy uchyla od 6 września 2019 r. przepisy art. 95 ust. 4-10 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Przepisy te regulowały obowiązek występowania przez wytwórcę odpadów o dokument potwierdzający unieszkodliwienie odpadów, jak również obowiązek przechowywania i udostępniania tego dokumentu.

Konsekwencją wprowadzonych zmian jest również usunięcie przepisu karnego dotyczącego nie wydania, nie przekazania lub nie przechowywania dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie.

W związku z tym jedynym dokumentem poświadczającym dopełnienie obowiązków wytwórcy odpadów będzie karta przekazania odpadu.

Obowiązek gromadzenia dokumentów, potwierdzających utylizację odpadów, był od początku obowiązywania krytykowany przez samorząd lekarski. Znalazł się też jako przykład „absurdu w ochronie zdrowia” w raporcie Zespołu Ministra Zdrowia dotyczącego możliwości uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej (kwiecień 2016 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Komisja Stomatologiczna   odpady medyczne  

POLECAMY W SERWISACH