PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Minister Zdrowia: uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty daje gwarancję wiedzy

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
21-01-2021, 14:49
Minister Zdrowia: uproszczona procedura wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty daje gwarancję wiedzy Obcokrajowcy z odpowiednim wykształceniem medycznymi mają łatwiejszy dostęp do rynku pracy w Polsce (fot. Archiwum/PTWP)
Skończyły się kłopoty cudzoziemców, którym do tej pory skomplikowany system dopuszczania do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty uniemożliwiał pracę w polskiej służbie zdrowia.

Minister zdrowia 21 stycznia wręczył pozwolenia wykonywania zawodu 5 osobom. Dotychczas do MZ wpłynęły 34 wnioski dotyczące lekarzy, 12 dotyczących lekarzy dentystów.

- Bardzo się cieszę, że mogę wręczyć pozwolenia wykonywania zawodu osobom, które (…) ze względu na różne bariery administracyjne, biurokratyczne i te związane z kosztami, jakie trzeba ponosić, nie miały możliwości mieć pozwolenia na wykonywanie zawodu, którego się wyuczyli w swoich krajach macierzystych, przede wszystkim Białorusi i Ukrainie - powiedział minister.

Szef resortu zdrowia wskazał na konferencji prasowej w Warszawie, że do tej pory system dopuszczania do wykonywania zawodu był skomplikowany. - Trzeba był przystąpić do nostryfikacji dyplomu na jednej z uczelni medycznych, potem konieczne było odbycie stażu podyplomowego lub uznanie stażu podyplomowego realizowanego za granicą. Następnie była konieczność zdania egzaminu lekarskiego, czy lekarsko-dentystycznego i egzamin z języka polskiego - wskazał.

- Te liczne wymogi tworzyły poważne bariery w dostępie - dodał. Wprowadzono zmiany, a uproszczone procedury - jak podkreślił - zachowują gwarancje wiedzy i odpowiedniego procesu kształcenia. 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   PWZ  

POLECAMY W SERWISACH