PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia z podpisem prezydenta

Autor: nieck • Źródło: en
18-06-2021, 15:07
Minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia z podpisem prezydenta Prezydent Andrzej Duda (fot. Fotolia/PTWP)
Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia podpisana została przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Środowisko samorządu lekarskiego krytykowało zawarte w projekcie ustawy propozycje zmiany siatki wynagrodzeń. NRL jasno podkreślała fakt, że współczynniki wynagrodzenia polskich lekarzy są jednymi z najniższych, jeśli nie najniższymi, w całej Unii Europejskiej. W większości krajów europejskich, wynagrodzenie lekarza specjalisty znacznie przekracza dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Tymczasem wg nowych zasad lekarz specjalista zarobi 1,31 przeciętnego wynagrodzenia, lekarz z I stopniem specjalizacji 1,2 zaś bez specjalizacji tylko 1,06 przeciętnego wynagrodzenia. 

Do przegłosowania poprawek, zwiększających współczynniki, zabrakło niewiele. Prezes NRL Andrzej Matyja tak ocenił głosowanie w Sejmie: Smuci fakt, że większość parlamentarna nie doceniła tego wysiłku i porozumienia środowisk medycznych. Niestety Posłowie głosujący za odrzuceniem poprawek nie zrozumieli, że jest to inwestycja w przyszłość i rozwój ochrony zdrowia w Polsce.

Wśród 9 posłów lekarzy, głosujących za zmianami dającymi wyższy wzrost wynagrodzeń, był lekarz dentysta Radosław Lubczyk. Przeciwko zmianom korzystnym dla medyków opowiedziało się 7 posłów lekarzy.

Informacja w sprawie ustawy z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH