• Do wypadku doszło w Chinach. Młody mężczyzna przeszedł ekstrakcję ósemki w szpitalu
  • Po usunięciu zęba mądrości wystąpiło krwawienie, które trwało przez wiele dni
  • Pacjent z wysoką temperaturą i objawami infekcji został przyjęty na ostry dyżur, gdzie po paru dniach zmarł

Ekstrakcja ósemki. Mężczyzna zmarł po usunięciu zęba mądrości

26-letni pacjent zgłosił się do szpitala w prowincji Hunan, w Chinach, w celu usunięcia zęba mądrości.  Zabieg się odbył, ale niestety rana nie przestawała krwawić i następnego dnia zgłosił się tam ponownie. Wymiana szwów nie przerwała krwawienia. W dziewięć dni później jadąc samochodem do szpitala, mężczyzna zasłabł. Przyjęto go na oddział intensywnej terapii, gdzie po czterech dniach zmarł. Przyczyną śmierci najprawdopodobniej była sepsa.

Usunięcie zęba powodem śmierci. Powikłania wynikiem zaniedbań lekarza?

Z dokumentacji medycznej wynika, że w dniu przyjęcia na ostry dyżur pacjent miał gorączkę i wysoki poziom białych krwinek. Jednak morfologia krwi wskazywała, że mógł cierpieć na ostrą białaczkę szpikową (AML), która, jeśli nie jest leczona, może ułatwiać rozwój infekcji. Zmarły mężczyzna został poddany kremacji, więc nie przeprowadzono badania szpiku kostnego, by sprawdzić podejrzenie białaczki.

Choroby, które powodują większą podatność na infekcje lub obniżają krzepliwość krwi, mogą powodować groźne powikłania ekstrakcji. Ważny jest zatem szczegółowy wywiad przeprowadzony przed operacją.

Rodzina pacjenta uważa, że ​​chirurg stomatolog, który usunął ząb mądrości, został poinformowany o potencjalnym schorzeniu, ale nie potraktował go poważnie. Lekarzowi i placówce szpitalnej, w której odbył się zabieg ekstrakcji, został wytoczony proces.