PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Medyk bez znajomości języka polskiego zagrożeniem dla pacjenta

Autor: miro • Źródło: ms
30-12-2021, 07:47
Medyk bez znajomości języka polskiego zagrożeniem dla pacjenta Cudzoziemcy - medycy z jaką znajomością języka polskiego? (fot. Adobe)
Sąd Najwyższy zakwestionował uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej, na podstawie której chciano weryfikować poziom znajomości języka polskiego cudzoziemców ubiegających się o przyznanie im w Polsce prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty.

Zdarzenie to skomentował prezes NRL Andrzej Matyja: Nie odbieram tego wyroku jako porażki samorządu lekarskiego. Uważam, że jest to porażka polskiego systemu ochrony zdrowia a w szczególności pacjentów.

Czytaj: Żądanie udokumentowania przez medyków spoza UE znajomości polskiego - pozaprawne

Naszą regulacją chcieliśmy zapewnić bezpieczeństwo polskim pacjentom poprzez taką interpretację nieprecyzyjnych, marnej jakości przepisów ustawy, która dając nowej grupie osób prawo do otrzymania prawa wykonywania zawodu, chroniłaby pacjentów i ich prawa do opieki medycznej, jakiej oczekują. Chodzi o opiekę medyczną zapewnianą przez odpowiednio wykształconego profesjonalistę porozumiewającego się z pacjentem w języku polskim, nie angielskim, rosyjskim czy tajskim. Porozumiewającego się z pacjentem bez udziału tłumacza.

Konsekwencje działań i zaniechań osób wykonujących zawód lekarza lub lekarza dentysty na podstawie tych wadliwych rozwiązań ustawowych obciążać będą sumienie ministra zdrowia i to on powinien wyjaśniać pacjentom, dlaczego będą mogli natrafić na lekarzy nieznających choćby słowa w języku polskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   cudzoziemcy   PWZ  

POLECAMY W SERWISACH