NFZ sprawdził, czy gabinety stomatologiczne, które podpisując kontrakt na leczenie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i zapewniają, że będą pracować w soboty, rzeczywiście tak robią. Przyjmowanie pacjentów w soboty deklaruje wiele podmiotów medycznych, bo dostają za to dodatkowe punkty podczas kontraktowania.

Inspektorzy NFZ pofatygowali się w sobotę do 18 łódzkich lecznic, które powinny przyjmować w ten dzień pacjentów korzystających z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W ośmiu przypadkach nie mogli się dostać do środka, bo drzwi lecznic zamknięte były na głucho. Wcześniej NFZ nie trzymał informacji o konieczności zamknięcia w tym dniu placówek medycznych.

- Lekarze powinni czekać na pacjentów nawet wtedy, jeśli tego dnia nikt nie zapisał się na wizytę. Pacjent w stanie nagłym, z bolącym zębem powinien być bowiem przyjęty przed stomatologa od ręki – powiedziała Expressowi Ilustrowanemu Magdalena Góralczyk z działu prasowego łódzkiego oddziału NFZ.

Średnia wysokość wymierzonych kar to 300 zł (od 92,82 zł do 648 zł, którą nałożono na NZOZ Med.-Dent). Najniższą karę nałożono dlatego, że w pracy nie było personelu pomocniczego, chociaż być powinien. Wysokość kary jest uzależniona od kwoty, na jaką opiewa kontrakt na leczenie.

Więcej: expressilustrowany.pl