PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Lekarzu broń się skutecznie (z GIODO) przed zniesławieniem

Autor: miro • Źródło: ms
25-09-2013, 10:18
Lekarzu broń się skutecznie (z GIODO) przed zniesławieniem Lekarzu broń się skutecznie (z GIODO) przed zniesławieniem (foto; Fotolia)
Masz prawo żądać ujawnienia informacji o autorze obraźliwych wpisów w internecie, aby dochodzić swoich praw w sądzie.
NSA po raz kolejny wyrokował, że nie ma przeszkód, aby osoby obrażane i zniesławiane w sieci zwracały się do administratorów stron internetowych o udostępnienie danych osób zamieszczających obraźliwe wpisy. W przypadku gdy ich żądanie nie zostanie zrealizowane - powinni zwrócić się o pomoc do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

- GIODO, po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności sprawy, może nakazać udostępnienie danych autora obraźliwych wpisów - informuje minister Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Niejednokrotnie zresztą już tak postępował.
Pamiętać trzeba o tym, że nie można złożyć jednego wniosku o udostępnienie danych kilkudziesięciu uczestników forum dyskusyjnego, zamieszczających obraźliwe komentarzy. W takim przypadku należy wystąpić oddzielnie z kilkudziesięcioma osobnymi sprawami dotyczącymi poszczególnych wpisów. W efekcie trzeba będzie złożyć kilkadziesiąt pozwów.

GIODO ocenia za każdym razem prawo osoby do dochodzenia roszczeń przed sądem cywilnym oraz prawo przedsiębiorcy prowadzącego forum do tego, aby chronić dane swoich klientów. Ostatecznie jednak o tym, czy doszło do naruszenia dóbr osobistych rozstrzyga sąd cywilny.
Istnieją dwie drogi dochodzenia praw w przypadku naruszenia dóbr osobistych. Pierwsza to droga karna, czyli zgłoszenie przestępstwa zniesławienia organom ścigania lub policji, które w imieniu lub w interesie obrażonego prowadzą dalsze działania. Druga możliwa droga to wytoczenie powództwa cywilnego. W tym przypadku trzeba znać dane osoby, którą chcemy pozwać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH