PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia

Autor: miro • Źródło: ms
14-01-2021, 12:35
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia Koronawirus spowalnia prace lekarzy i lekarzy dentystów (fot. unsplash)
Zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentom jak i personelowi lecznic nieuchronnie prowadzi do zmniejszenia intensywności przyjęć. PNRL zaapelowało o niezwłoczne podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do zniwelowania negatywnych skutków epidemii wobec lekarzy i lekarzy dentystów.

Prezydium NRL po raz kolejny apeluje o: 
- przywrócenie przepisu umożliwiającego świadczeniodawcy wystąpienie do Funduszu z wnioskiem o to, aby należność dla danego zakresu świadczeń była ustalona jako iloczyn odwrotności liczby okresów sprawozdawczych w okresie rozliczeniowym i kwoty zobowiązania dla danego zakresu świadczeń (formuła faktur 1/12) oraz wprowadzenie innych mechanizmów wyrównujących spadek liczby przyjmowanych pacjentów w 2020 r. wraz z rozstrzygnięciem sposobu rozliczenia wykonań w roku 2020 r.
- spowodowanie realnej redukcji obowiązków administracyjnych, jakim podlegają placówki medyczne, zarówno posiadające, jak i nieposiadające umowy z NFZ, m.in. zawieszenie na czas trwania stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego obowiązków sprawozdawania do Narodowego Funduszu Zdrowia danych dotyczących list oczekujących, których była zawieszona na mocy art. 7b ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, jednakże przepis ten  utracił moc obowiązującą;
- uwzględnienie lekarzy i lekarzy dentystów w rozwiązaniach umożliwiających zwolnienie z podatku  dochodowego dokonanych umorzeń części subwencji otrzymanych z programu rządowego, dotyczącego wsparcia finansowego Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w związku ze zwalczaniem skutków epidemii COVID-19 Polsce w ramach rządowej Tarczy Finansowej;
- nowelizację przepisów, które spowodują uproszczenie procedur wymaganych dla stwierdzenia choroby zawodowej COVID-19 w stosunku do osób wykonujących zawody medyczne, w tym lekarzy i lekarzy dentystów, co byłoby kolejnym instrumentem prawnym łagodzącym ryzyko wiążące się z wykonywaniem zawodu medycznego w okresie epidemii;

Samorząd lekarski oczekiwał podjęcia przez ministra zdrowia woli rozwiązania problemów niezmiernie istotnych dla tej grupy lekarzy i lekarzy dentystów  i podjęcia strategicznych decyzji w zaistniałej nadzwyczajnej sytuacji, umożliwiających rozwiązanie zaistniałych problemów.

Okazuje się, że wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska w piśmie z 12 stycznia 2021 r. odniósł się do apelu Prezydium NRL. Niestety, jak wskazuje treść pisma, inicjatywa samorządu lekarskiego, zwracająca uwagę na problemy medycyny ambulatoryjnej, nie doczekała się właściwego zrozumienia ze strony ministra zdrowia oraz woli rozwiązania problemów niezmiernie istotnych dla lekarzy i lekarzy dentystów i podjęcia strategicznych decyzji w nadzwyczajnej sytuacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lekarz dentysta   stomatologia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH