PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarze apelują o publikację tzw. ustawy covidowej

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
26-11-2020, 14:22
Lekarze apelują o publikację tzw. ustawy covidowej Nadal nieopublikowana tzw. ustawa covidowa, dotycząca 100- proc. dodatków do pensji wszystkim pracownikom ochrony zdrowia leczącym chorych na COVID-19 (fot. Archiwum)
Niepotrzebne emocje i podział środowisk to efekt zwłoki w opublikowaniu tzw. ustawy covidowej, która przewiduje dodatki finansowe dla wszystkich zawodów medycznych  - powiedziała przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata-Małecka Libera.

Podczas konferencji prasowej w Senacie Małecka-Libera wskazywała, że wszystkie kadry medyczne równo walczą z epidemią.

Jej zdaniem brak publikacji ustawy covidowej, która przewidywała dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługujące wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanym o zakażenie wprowadza "niepotrzebne emocje i podział środowisk".

- Mamy ciężką sytuację i cały czas mówimy, że jesteśmy na granicy wydolności. Blokuje się prace, wzbudza emocje, nie wiadomo, w jakim celu. Po to, żeby nas dzielić w naszych miejscach pracy - mówiła senator. Apelujemy, żeby ta ustawa była opublikowana i żeby te dodatki dla wszystkich zawodów medycznych, w tym dla diagnostów laboratoryjnych wróciły w tej formie, w której brzmiały - podkreśliła.

Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk wskazywał z kolei na ogromny koszt psychologiczny i społeczny, jaki ponosi pół miliona pracowników medycznych. Mówił, że w trosce o dobro pacjentów nie widują się z najbliższymi, z dziećmi, ani z rodzicami.

Jak również mówił, fizjoterapeuci to trzecia największa grupa zawodowa wśród pracowników medycznych. Mimo to - mówił - nie jesteśmy wymieniani w statystykach zachorowalności na COVID-19 ze względu na spędzanie czasu z pacjentem.

Senator KO Alicja Chybicka mówiła, że lekarzy, którzy stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem jest bardzo wielu. To nie są tylko ci w szpitalach jednoimiennych, ale też ci, którzy są w przychodniach, karetkach, oddziałach powiatowych, w szpitalach, leczących zwykłych pacjentów.

Jej zdaniem ten 100 proc. dodatek dla wszystkich to była bardzo dobra rzecz. Mówiła, że lekarze potrzebują tych pieniędzy.

- Apeluję, w imieniu wszystkich lekarzy (...), żeby opublikować tamtą ustawę, a nie ten knot, który dostaliśmy jako poprawkę - podkreśliła Chybicka.

Sejm, pod koniec października, przegłosował poprawki Senatu do ustawy covidowej. Posłowie poparli - mimo negatywnego stanowiska rządu - poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie. Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Następnego dnia Sejm uchwalił kolejną nowelizację. Jej projekt został złożony przez PiS w celu - jak wskazano w uzasadnieniu - naprawy błędu tzw. konwalidacji, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że ustawa covidowa w obecnym brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom.

POLECAMY W SERWISACH