PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz zarabia za dużo, więc trzeba mu podwyższyć podatki. Spór ze skarbówką

Autor: miro • Źródło: ms
25-07-2022, 10:27
Lekarz zarabia za dużo, więc trzeba mu podwyższyć podatki. Spór ze skarbówką Karta podatkowa formą minimalizowania podatków Fot. AdobeStock
Czy można lekarzowi ustalić wyższe podatki, tylko dlatego, że w ocenie urzędu skarbowego osiąga za wysokie przychody i za dużo pracuje? Kwestię tę analizował Wojewódzki Sąd Administracyjny na wniosek lekarki. Jaką wydał decyzję?
  • Karta podatkowa była chętnie stosowana przez lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących wolny zawód. Kusiły niskie stawki podatku, przy relatywnie wysokich przychodach.
  • Czy urząd skarbowy ma prawo podwyższyć stawkę prawidłowo płaconego podatku - w przypadku gdy uzna, że obciążenie - w porównaniu do innych form płacenia podatku - zbyt niskie?
  • WSA, wydając decyzję w sprawie analizował rozmiar prowadzonej działalności przez lekarkę. Co to oznacza?   

Dlaczego urząd skarbowy podwyższył podatki o 50 proc. 

Nie bez przyczyny karta podatkowa była chętnie stosowana przez lekarzy i lekarzy dentystów. Po pierwsze była to wygodna forma opodatkowania, gdyż nie wymagała prowadzenia rachunkowości, po drugie obciążenia podatkowe stanowiły relatywnie małą część osiąganych przychodów.

Czy urząd podatkowy może jednak indywidualnie wyznaczać wielkość stawki podatkowej z uwagi na uzyskiwane przez podatnika wysokie przychody i czas spędzony w pracy?

Tak stało się w przypadku lekarki, która płaciła w 2021 r. maksymalne stawki podatku zryczałtowanego (przewidziane dla podatników pracujących w miesiącu ponad 96 godzin). Z deklaracji podatniczki wynikało, że w miesiącu realizowała obowiązki służbowe w wymiarze 160 godzin (można było ten fakt łatwo sprawdzić analizując godziny otwarcia gabinetu).

Urząd skarbowy ustalił, że prowadzona przez lekarkę działalność gospodarcza mieści się w wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.). Pomimo to, określając wysokość miesięcznej stawki karty podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał podwyższenia stawki miesięcznej o 50 proc.

Przyczyną podwyższenia stawki podstawowej – w ocenie skarbówki – był m.in. rozmiar prowadzonej działalności. Uznali oni, że liczba zadeklarowanych 160 godzin miesięcznie, przeznaczonych na wykonywanie zawodu, przekracza znacznie górną granicę określoną w przepisie o wysokość podatku (1824 zł w przypadku pracy powyżej 96 godzin miesięcznie).

Oszacowanie przychodów na podstawie lat ubiegłych

Urząd skarbowy wziął pod uwagę dane ze złożonych przez lekarkę rocznych zeznań podatkowych w dwóch poprzednich latach. Wynosiły one 613 tys. i 716 tys. zł. W 2021 r., a więc w roku, w którym lekarka postanowiła wybrać jako formę opodatkowania kartę, jej przychody faktycznie były szacowane - w kwietniu - na dwukrotnie niższe (250 - 300 tys. zł w skali roku). Niezależnie od tego faktu urzędnicy uznali, że obciążenia podatkowe lekarki będą zbyt niskie w stosunku do uzyskiwanych przychodów. Zgodnie z przepisami wyniosłyby one 1824 zł miesięcznie, czyli 21888 zł w ciągu roku. Takie kwoty stanowiłyby 7,3 - 8,7 proc. uzyskiwanych przychodów.

Z tego względu naczelnik urzędu skarbowego podwyższył lekarce miesięczną stawkę podatku ryczałtowego do 2736 zł, co odpowiadałoby poziomowi 9,1 - 10,1 proc. uzyskiwanych przychodów.

WSA o zasadności podwyższenia stawki podatkowej

Na taką decyzję naczelnika urzędu skarbowego, utrzymaną przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, nie chciała przystać lekarka, skierowała zatem sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Sędziowie uznali, że podwyższenie stawki podatkowej jest dopuszczalne przez prawo w sytuacji gdy istnieją ku temu przesłanki. W przypadku lekarki był nią rozmiar prowadzonej działalności. Nie chodzi tu o liczbę zatrudnionych pracowników (podatniczka wykonuje wolny zawód), ale o liczbę przepracowanych godzin w miesiącu, która znacznie przekracza górny limit ustalony dla maksymalnego obciążenia podatkowego na karcie oraz o skalę osiąganych przychodów. W przypadku lekarki średnia stawka godzinowa wynosi ok. 150 zł.

W ocenie WSA organ podatkowy słusznie postąpił, podnosząc podatki. Urzędnicy prawidłowo przyjęli, że dla oceny rozmiarów działalności wykonywanej osobiście w ramach wolnego zawodu (świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego), istotna jest liczba godzin przeznaczonych na prowadzenie działalności oraz przychód. Przy czym, ten drugi wskaźnik ma podstawowe znaczenie. Skarga lekarki została odrzucona.

I SA/Go 377/21

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   gabinet stomatologiczny   podatek dochodowy  

POLECAMY W SERWISACH