Lekarz z mniejszym chorobowym. Wina ZUS, bo zwlekał z decyzją

- Nie wystarczy opłacić zaległych składek ZUS. Należy śledzić za jakie okresy zostały one zaksięgowane
- Przerwa w opłacaniu składek ZUS skutkuje mniejszą wypłatą chorobowego
- Sąd staje po stronie płatniczki przyjmując, że szybko zmieniające się przepisy w czasie pandemii COVID-19 usprawiedliwiają zagubienie w gąszczu powinności.
- Sytuacji nie ułatwia zwłoka w udzielaniu odpowiedzi występująca po stronie ZUS.
Prolongata w uiszczaniu składek ZUS
Dentystka, ze względu na pandemię, w marcu 2020 r. czasowo zamknęła gabinet dentystyczny. Wpłynęło to na wysokość jej przychodów, w związku z czym 3 kwietnia 2020 r. złożyła wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. W związku ze złożeniem tego wniosku nie uiściła składek za te miesiące w ustawowym terminie.
9 lipca 2020 r. i 5 sierpnia 2020 r. dokonała jednak zapłaty składek należnych za czerwiec i lipiec 2020 r. w pełnej wysokości.
Organ rentowy pismami z 18 sierpnia 2020 r. poinformował dentystkę o zwolnieniu z opłacenia należności z tytułu składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r. w kwotach po 1626,77 zł.
9 września 2020 r. ubezpieczona wniosła o wyrażenie zgody na uiszczenie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za marzec - maj 2020 r. po terminie i przywrócenie ciągłości w podleganiu ubezpieczeniu, oświadczając że wszelkie zaległości wobec ZUS zostały już uregulowane.
Pismem z 25 września 2020 r. organ rentowy poinformował ubezpieczoną o wyrażeniu zgody na opłacenie składek po terminie. ZUS wskazał ponadto, że warunkiem dalszego pozostawania w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym jest opłacanie przez ubezpieczoną w terminie należnej składki na ubezpieczenia.
ZUS podał, iż składki za czerwiec i lipiec 2020 r. zostały opłacone po ustawowym terminie płatności
Przerwa w uiszczaniu składek skutkuje niższym zasiłkiem chorobowym
W związku z ciążą i narodzinami dziecka dentystka wystąpiła do ZUS o wypłatę zasiłków chorobowego i macierzyńskiego. Kwota zasiłków była dla ubezpieczonej zaskakująco niska, w związku z czym wystąpiła do ZUS o wyjaśnienie sposobu obliczenia.
W piśmie z 5 lutego 2021 r. organ rentowy przedstawił sposób obliczenia zasiłków chorobowego i macierzyńskiego oraz poinformował dentystkę, że ta podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu od 24 października 2019 r. do 31 maja 2020 r. i od 1 sierpnia 2020 r. Z uwagi na to, że między okresami podlegania ubezpieczeniu wystąpiła przerwa przekraczająca 30 dni, która nie była związana z ustaniem tytułu do ubezpieczeń społecznych, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego została ustalona z uwzględnieniem przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres od sierpnia do października 2020 r.
Uregulowanie zaległych składek to za mało
Dentystka złożyła do ZUS wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie po terminie płatności składek na ubezpieczenia społeczne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe należnych za czerwiec i lipiec 2020 r. W uzasadnieniu wniosku wskazała, że dokonała zapłaty składek po terminie płatności ze względu na wyjątkowe okoliczności wynikające z trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią oraz dezorganizacji pracy występującej w tamtym okresie.
Dodała także, że śledziła nowelizowane dynamicznie przepisy prawa, jednak ze względu na zmieniające się z dnia na dzień warunki funkcjonowania podmiotów gospodarczych, a także stres wywołany obawą o dalszy byt firmy, doszło do formalnego uregulowania należnych składek po terminie, co stwierdziła dopiero po zapoznaniu się z przesłaną przez ZUS informacją roczną.
Ubezpieczona podkreśliła, że na dzień złożenia wniosku, wszystkie składki są uregulowane, a na jej koncie widnieje nadpłata.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoznał powyższy wniosek negatywnie, wskazując że podstawa wymiaru składek za czerwiec i lipiec 2020 r. nie została przyjęta do wypłaconego zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.
Sąd Okręgowy: zwłoka w opłatach nie z winy dentystki
W ocenie Sądu Okręgowego, dla rozpoznania kwestii podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w czerwcu 2020 r. i w lipcu 2020 r. Zasadnicze było ustalenie okoliczności, które doprowadziły do nieterminowej zapłaty składek za te miesiące.
W kwestii tej Sąd w pełni uwzględnił stanowisko przedstawione przez ubezpieczoną w odwołaniu, z którego wynika, że powodem nieterminowości w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za czerwiec i lipiec 2020 r. była zwłoka organu rentowego w rozpoznaniu wniosku z 3 kwietnia 2020 r. o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., złożonego przez ubezpieczoną na podstawie art. 31 z ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ( Dz. U. Z 2020 r. poz. 374, dalej jako ustawa covidowa).
Zwłoka po stronie ZUS
O częściowym uwzględnieniu tego wniosku, a więc zwolnieniu z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ustalonych od obowiązującej najniższej podstawy wymiaru składek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował ubezpieczoną po ponad czterech miesiącach od złożenia wniosku, pismem z 18 sierpnia 2020 r.
Ubezpieczona w trakcie oczekiwania na rozpoznanie wniosku nie uiszczała składek za miesiące, których dotyczył wniosek, ale 9 lipca 2020 r. dokonała płatności składek za czerwiec 2020 r., zaś 5 sierpnia 2020 r. – za lipiec 2020 r. Jednocześnie pozostawała w przekonaniu, że zostanie zwolniona z obowiązku zapłaty pełnej kwoty należności składkowej za okres od marca do maja 2020 r., co było usprawiedliwione o tyle, że w tamtym okresie istniała duża dynamika zmian przepisów prawa, a ubezpieczona, jako niebędąca prawnikiem, nie w pełni w tych zmianach się orientowała.
Niezwłocznie po uzyskaniu informacji o niepełnym zwolnieniu z obowiązku opłacania składek za marzec - maj 2020 r., ubezpieczona 9 września 2020 r. uregulowała całą zaległość wraz z odsetkami za zwłokę.
W celu zabezpieczenia ciągłości podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu złożyła również wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia składek należnych za okres od marca do maja 2020 r. Ubezpieczona nie miała świadomości tego, że opłacone przez nią 9 lipca 2020 r. i 5 sierpnia 2020 r. składki za czerwiec i lipiec 2020 r. zostaną zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1831), rozliczone na poczet należności o najwcześniejszym terminie płatności, czyli należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r., co z kolei doprowadzi do uznania przez organ rentowy, że składki za miesiące czerwiec i lipiec 2020 r. zostały opłacone nieterminowo.
Z tego faktu ubezpieczona zdała sobie sprawę dopiero w lutym 2021 r., gdy zapoznała się ze szczegółowym rozliczeniem wpłat udostępnionym w Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz wyjaśnieniami dotyczącymi obliczenia wysokości przyznanych jej zasiłków chorobowego i macierzyńskiego.
Ubezpieczona 19 lutego 2021 r. złożyła wniosek o wyrażenie zgody na uiszczenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za czerwiec i lipiec 2020 r., który nie został przez organ rentowy uwzględniony. Konsekwencją odmowy przywrócenia terminu do uiszczenia składek było wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego za okres od 1 czerwca 2020 r. do 31 lipca 2021 r.
W ocenie Sądu Okręgowego nieuwzględnienie przez organ rentowy wniosku ubezpieczonej z 19 lutego 2021 r. było niezasadne. Sąd analizując sprawę ocenił, że istniały przesłanki do wyrażenia ubezpieczonej zgody na opłacenie składek po terminie.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT» Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT» Rejestracja pacjentów stomatologicznych rozpisana na kilka miesięcy
newsDENT» Program bezpłatnej opieki stomatologicznej nad uczniami Nowogardu
newsDENT
-
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Poszukują dentystów pracujących na kontrakcie
newsDENT -
Kurs samoobrony dla lekarzy. Odpowiedź na agresję pacjentów?
eduDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT -
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie