• Media podawały, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostawali przez dwa dni recept na leki przeciwbólowe, bo system uniemożliwiał ich wystawianie
  • Oskarżenia takie wygłosił m.in. lekarz Piotr Pisula
  • Fakt ten skomentował Adam Niedzielski, który wskazał, że w tym samym czasie Piotr Pisula bez problemu wystawił receptę pro auctore  

Czy była blokada wystawiania recept na leki przeciwbólowe?

Stacja TVN wyemitowała materiał informujący o tym, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie dwa dni recept na leki przeciwbólowe. Jak wskazali, przyczyną miały być przepisy, które weszły w życie 2 sierpnia 2023 r. 

- Kontaktowaliśmy się z placówkami medycznymi, w tym z największą placówką szpitalną w Poznaniu i usłyszeliśmy, że nie było takiego problemu - powiedział Andrusiewicz.

Poinformował, że MZ sprawdziło w systemie informatycznym e-zdrowie, czy dr Piotr Pisula próbował tego dnia wystawić receptę swojemu pacjentowi.

Wystawienie recept pro auctore

- Tego dnia, kiedy ukazał się materiał w Faktach TVN, ani jednej recepty dla swojego pacjenta nie próbował wystawić, natomiast zdołał wystawić ją sobie - zaznaczył.

Odniósł się także do wpisu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w którym minister zarzucił kłamstwo dr. Pisuli i stacji TVN.

- Wpis ministra zdrowia jest walką z kłamstwem lekarza i nie popełniono tu żadnego przestępstwa - podsumował Andrusiewicz.