PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz dentysta na emeryturze - przypadek bez ewidencji

16-04-2013, 00:01
Dentysta na emeryturze - przypadek bez ewidencji (fot. sxc.hu)
Dentysta na emeryturze - przypadek bez ewidencji (fot. sxc.hu)
W Polsce nie ma oficjalnej statystyki informującej o tym, w jakim wieku lekarze dentyści przechodzą na emeryturę. Naczelna Rada Lekarska uważa, że byłaby ona myląca skoro tylko od lekarza zależy zawiadomienie właściwej izby o zakończeniu działalności.

Zgodnie z art. 49 ust. 5 pkt 35 ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz.U. z 2009r. Nr 217, poz. 1708 z późn. zm.) w Okręgowym Rejestrze Lekarzy zamieszcza się informacje o emeryturze lub rencie lekarza, lekarza dentysty, dacie przyznania świadczenia oraz nazwie organu wydającego decyzję o przyznaniu świadczenia. Powyższe informacje, w świetle art. 49 ust. 6 ww. ustawy, każdy lekarz i lekarz dentysta zobowiązany jest przekazać do właściwej okręgowej izby lekarskiej.

- Ani Naczelna Izba Lekarska, ani też okręgowe izby nie posiadają uprawnienia do samodzielnego uzyskiwania tych informacji od organów emerytalno-rentowych wyjaśnia infoDENT24.pl lek. dent. Halina Porębska , członek Naczelnej Rady Lekarskiej, sekretarz Komisji Stomatologicznej NRL, członek Komisji Legislacyjnej NRL.

Warto pamiętać, że uzyskanie świadczenia emerytalnego i rentowego nie powoduje z samej swej istoty zaprzestania wykonywania zawodu lekarza. - Lekarz, który przechodzi na emeryturę może w dalszym ciągu udzielać świadczeń zdrowotnych w dowolnej formie prawnej, w tym w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej. Z zastrzeżeniem oczywiście konsekwencji w postaci możliwości zawieszenia lub ograniczenia świadczenia w wypadku przekroczenia określonego progu przychodów. Ewentualna weryfikacja, czy lekarz zaprzestał zarobkowej pracy w zawodzie może następować na podstawie oświadczeń o zaprzestaniu wykonywania zawodu tłumaczy Halina Porębska.

Trudno więc ustalić w jakim wieku lekarze dentyści zaprzestają pracy zawodowej.

- Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że pracują dokąd siły pozwalają, tym bardziej, że uzyskiwanie kolejnych stopni wtajemniczenia zawodowego nie jest ani łatwe, ani tanie i dopiero po wielu latach można je uzyskać, wobec tego musi się ten wysiłek zamortyzować. Składka emerytalno rentowa lekarza prowadzącego działalność gospodarczą wynosi 656,09 zł i tylko od tej podstawy uzyskuje on emeryturę. Czy można się dziwić, że lekarze i lekarze dentyści trwają na posterunku tak długo? zastanawia się Halina Porębska.

Przypomnijmy, że emeryt prowadzący działalność gospodarczą opłaca tylko składkę zdrowotną (261,73zł) oraz wypadkową (kilkadziesiąt złotych) + jeżeli chce składkę chorobową (54,58zł). Nie opłaca już natomiast składki emerytalno-rentowej.

- Zazwyczaj dopiero wniosek lekarza o wyrejestrowanie praktyki informuje o tym, że zaprzestał on wykonywania zawodu. Zawiadomienie właściwej okręgowej izby o zaprzestaniu wykonywania zawodu jest korzystne dla lekarza, bowiem z tą chwilą ustaje obowiązek opłacania składek. Oczywiście pod warunkiem, że oświadczenie to składa emeryt, który przekroczył wiek ustawowo przewidziany tłumaczy Halina Porębska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Rejestr Lekarzy   emerytura   Dentystatystyka  

POLECAMY W SERWISACH