PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarz dentysta daleko od zwrotu VAT

10-04-2013, 00:01
Lekarz dentysta daleko od zwrotu VAT (foto: sxc.hu)
Lekarz dentysta daleko od zwrotu VAT (foto: sxc.hu)
Są sytuacje, w których lekarz dentysta, prowadzący gabinet stomatologiczny, jest pewien, że nie przysługuje mu zwrot VAT obciążający zrealizowane zakupy, a pomimo to upewnia się jeszcze, czy aby ma w tej kwestii stuprocentową rację. Oto taki przypadek.

Lekarz dentysta prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług medycznych, a dokładnie ujmując indywidualną praktykę stomatologiczną (PKWiU 86.23.1). Nie jest on zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

Lekarz ten otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na adaptację gabinetu stomatologicznego. Inwestycja wiązała się z nabyciem materiałów i usług budowlanych oraz sprzętu stomatologicznego (m.in.: mikrosilnika stomatologicznego, zabudowy ciągłej gabinetu, asystorów stomatologicznych, wyposażenia poczekalni, fotelika stomatologicznego, armatury, rentgena, skanera, mikroskopu, implantera, lampy do wybielania zębów, lampy polimeryzacyjnej, pompy ssaka i komputera przenośnego).

Beneficjent pomocy unijnej chciał wiedzieć, czy jako podmiot gospodarczy, zwolniony z mocy ustawy z podatku od towarów i usług, ma prawo do odzyskania VAT zawartego w zakupionym sprzęcie. Takie pytanie skierował do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy i jednocześnie sam sobie udzielił odpowiedzi, że z uwagi na świadczenie usług korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do odzyskania tego podatku.

Adresat pytania potwierdził, że pytający dobrze odpowiedział na zadane przez siebie pytanie. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy tak argumentował swoje stanowisko.

Po pierwsze z art. 88 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT.

Po drugie ta sama ustawa stanowi, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje czynnym podatnikom podatku od towarów i usług tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi (a tak nie jest w tym przypadku).

Innymi słowy ustawa wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są stosowane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Po trzecie, co prawda w rozdziale 9 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, ale taka sytuacja dotyczy tylko nielicznych przypadków, przede wszystkim zarejestrowanych podatników VAT, a w innych przypadkach - projektów dotyczących rozwoju rolnictwa (zresztą też już wygasłych).

Sygnatura akt: ITPP2/443-600/12/KT

Patrz także:

Usługa stomatologiczna bez VAT, ale z zastrzeżeniami

Dylematy dentysty: VAT większy i co dalej?

Korony cerkonowe a podatek VAT

Dentysta inwestuje, ale nie odlicza VAT

Technik dentystyczny bez VAT

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   VAT   Podatki  

POLECAMY W SERWISACH