PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lekarka i lekarka dentystka umocowane w prawie. Samorząd lekarski apeluje ws. feminatywów

Autor: nieck • Źródło: izba-lekarska.pl
13-12-2022, 13:58
Lekarka i lekarka dentystka umocowane w prawie. Samorząd lekarski apeluje ws. feminatywów Apel do ministra zdrowia o wydanie przepisów w sprawie feminitywów Fot. Shutterstock
Terminy "lekarka” i „lekarka dentystka" powinny mieć moc prawną. W tej sprawie ORL w Warszawie wystosowała apel do ministra zdrowia, wskazując na potrzebę opracowania nowelizacji Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
  • Okręgowa  Rada Lekarska w Warszawie podkreśla w apelu do ministra zdrowia potrzebę wprowadzenia do obiegu prawnego terminów „lekarka” i „lekarka dentystka"
  • Nie bez przyczyny, gdyż według Centralnego Rejestru Lekarzy kobiety stanowią aktualnie niemal 60 proc. wszystkich osób pracujących w zawodzie lekarza
  • Potrzebna jest zmiana ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która umożliwi wprowadzenie do oficjalnych dokumentów feminitywów

Feminitywy w medycynie. Potrzebne regulacje prawne 

Samorząd lekarski zwrócił się do resortu zdrowia o wprowadzenie przepisów umożliwiających posługiwanie się w oficjalnych dokumentach terminami „lekarka” i „lekarka dentystka”. ORL apeluje do ministra zdrowia o zainicjowanie prac nad nowelizacją Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wskazuje,  że potrzebne jest umocowanie prawne żeńskich odpowiedników tytułów zawodowych lekarza oraz lekarza dentysty, czyli  tytułu „lekarka” oraz „lekarka dentystka”. Samorządowcy proponują, by wprowadzić do Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przepis o następującym brzmieniu:

"Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty może również używać tytułu zawodowego, odpowiednio: lekarka lub lekarka dentystka”.

Lekarka i lekarka dentystka. W dokumentach i  na pieczątce

Kobiety wykonujące zawód lekarza chcą posługiwać się tytułem „lekarka” oraz „specjalistka” w oficjalnych dokumentach i na pieczątce lekarskiej. Tego typu zmiana ma miejsce  również w innych środowiskach zawodowych, gdzie coraz więcej kobiet pracuje w zawodach tradycyjnie wykonywanych przez mężczyzn.

Zatem ewolucja językowa jest następstwem przemian społecznych - według oficjalnych danych Centralnego Rejestru Lekarzy kobiety stanowią aktualnie niemal 60 proc. wszystkich osób pracujących w zawodzie lekarza, podkreśla samorząd lekarski.

W uzasadnieniu apelu ORL w Warszawie powołuje się na stanowisko Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk z 25 listopada 2019 r. w sprawie feminatywów.

Eksperci podkreślają w nim, że „w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa. Stosowanie feminatywów w wypowiedziach, na przykład przemienne powtarzanie rzeczowników żeńskich i męskich (Polki i Polacy) jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach (…) ”.

Pielęgniarz i położny

Społeczny trend został uwidoczniony w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej art. 8 stanowi, iż osobie posiadającej prawo wykonywania zawodu przysługuje prawo posługiwania się tytułem zawodowym „pielęgniarka” albo „pielęgniarz”, „położna” albo „położny”. Również Naczelna Rada Adwokacka uznaje za prawidłowe posługiwanie się terminem zawodowym „adwokatka”. Najwyższa pora na lekarki i lekarki dentystki!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH