• Postępowanie przeciw Dr Smile prowadzi UOKiK, gdyż klienci firmy skarżą się, że w sposób dla nich niejasny zawierana jest z nimi umowa na prostowanie zębów nakładkami 
  • Poszkodowani pacjenci zwracają uwagę na medyczny aspekt usługi oferowanej przez Dr Smile - nie da się ustalić, czy w opiece nad pacjentami uczestniczą ortodonci
  • Posłanka Hanna Gill-Piątek oczekuje odpowiedzi na pytanie: Czy Ministerstwo Zdrowia analizowało działalność firmy Dr Smile pod kątem jakości leczenia i udziału w nim lekarzy specjalistów

Według relacji posłanki Hanny Gill-Piątek, firma Dr Smile nie umożliwia odstąpienia od umowy tłumacząc, że dla każdego klienta wykonywany jest produkt medyczny na indywidualne zamówienie, na podstawie wykonanych skanów zębów.

Bez opieki ortodonty

Posłanka informuje, że poszkodowani pacjenci zwracają uwagę również na medyczny aspekt usługi oferowanej przez Dr Smile - nie da się ustalić, czy w opiece nad pacjentami uczestniczą specjaliści ortodonci. 

Nie ma takiej informacji w regulaminie, a poproszona o komentarz firma mówi o stomatologach, którzy uczestniczą w procesie leczenia.

Pacjenci nie mają zapewnionej opieki lekarza ortodonty, ponieważ nie spotykają się z lekarzem na wizytach kontrolnych, jak przy klasycznym leczeniu (nie ma takiego obowiązku przyp. red.).

Nowa specjalizacja: Dr Smile?

Ciężko jest też ustalić jakiekolwiek personalia specjalistów uczestniczących w procesie układania planu leczenia, bo osoby tzw. kontaktowe podpisują się tylko imieniem i nazwą firmy albo tytułem "specjalista Dr Smile".

Trzeba również zaznaczyć, że na swojej stronie internetowej i we wszechobecnych w mediach społecznościowych reklamach usługi używa się słowa "leczenie" - dodaje posłanka.

O ile organy zajmujące się prawami konsumenta zajęły się kwestią prawdopodobnego nieuczciwego traktowania konsumentów tej usługi, zasadne wydaje się również zbadanie aspektu medycznego - oferowana usługa jest przecież de facto leczeniem ortodontycznym - uważa Hanna Gill - Piątek.

Posłanka oczekuje odpowiedzi na pytanie: Czy Ministerstwo Zdrowia analizowało działalność firmy Dr Smile pod kątem jakości leczenia i udziału lekarzy specjalistów w jego planowaniu i przeprowadzaniu?

Jakie zasady współpracy z dentystami

Przypomnijmy, że infodent24.pl kontaktował się z firmą Dr Smile w sprawie zasad współpracy z nią lekarzy dentystów.

Według Dr Smile, współpraca z tą firmą stanowi, oprócz dodatkowych korzyści finansowych dla gabinetu, także możliwość optymalnego wykorzystania personelu. Co więcej, współpraca ta stanowi także źródło napływu potencjalnych nowych klientów dla gabinetu, z innych dzielnic danego miasta.

Cały proces prowadzenia pacjenta, począwszy od jego pozyskania, znajduje się po stronie Dr Smile. Gabinet partnerski ma dostęp do specjalnego portalu, dzięki któremu na bieżąco aktualizowane są informacje odnośnie przyszłych i obecnych pacjentów - kluczowe z perspektywy organizacji pracy gabinetu.

Potencjał Dr Smile

Dr Smile obecny jest w 10 krajach w Europie. Oprócz tradycyjnego rynku krajów niemieckojęzycznych, skąd wywodzi się Dr Smile - Polska jawi się jako rynek o ogromnym potencjale rozwoju tej gałęzi branży medycznej. Polacy kochają innowacje w wielu dziedzinach życia, zaś dowodem tego jest skala powszechności w Polsce takich rozwiązań jak płatności bezdotykowe czy też marek takich jak Bolt, Revolut, Glovo - informuje Dr Smile.

Cena leczenia dla pacjenta w zależności od rodzaju wady (liczba nakładek) skalkulowana została od  6790 do 11390 zł, z możliwością rozłożenia na miesięczne raty.

Pytanie bez odpowiedzi od Dr Smile 

Na nasze pytania dotyczące narzędzi, które firma dostarcza w ramach współpracy z lekarzem dentystą (skanery wewnątrzustne, oprogramowanie specjalistyczne) oraz jak wygląda rozliczenie z dentystą (i czy się ono zmienia wraz ze wzrostem liczby wykonanych prac), a także czy Dr Smile może wypowiedzieć umowę o współpracy i w jakich okolicznościach? Pomimo długiego czekania - nie dostaliśmy odpowiedzi.