
-
Nie ma przepisów zobowiązujących uprawnione firmy do zawarcia w umowach z placówkami medycznymi ustaleń o odbiorze pełnego spektrum odpadów (np. amalgamatowych).
-
Za utylizację zawartości osadników separatorów, firmy realizujące taką usługę żądają wyjątkowo dużych pieniędzy.
-
W tej sytuacji w zasadzie można mówić o sankcjach za nieprzestrzeganie przepisów, których przestrzegać się nie da.
Z informacji odbieranych przez Komisję Stomatologiczną NRL wynika, że brak jest możliwości oddania odpadu amalgamatu wyspecjalizowanym firmom, upoważnionym do realizowania tego typu usług.
Odpady amalgamatowe - przepisy trudne do spełnienia
Jak ustalił Zespół Roboczy KS NRL do spraw uproszczenia działalności leczniczej, nie ma przepisów zobowiązujących firmy znajdujące się w wykazie prowadzonym przez urzędy marszałkowskie do zawarcia w umowach z placówkami medycznymi ustaleń o odbiorze pełnego spektrum odpadów.
Do tego, zauważono trudności w pozyskaniu w ogóle informacji o wykazie tych firm.
KS NRL pisze:
Mamy więc obraz sytuacji , w której utylizacja zawartości osadników separatorów obarczona jest sporą opłatą, a samodzielne opróżnienie separatora i oddanie odpadu - niepewne.
Na sprawę zwróciła w marcu 2021 r KS NRL, w przesłanych wówczas stanowiskom ministerstwom: zdrowia i klimatu.
Problemy z serwisem separatorów amalgamatowych
Jeśli dopisać do tego uwagę o tym, że tylko część sprzedawców separatorów gwarantuje ich serwis, to w obliczu postanowienia rozporządzenia UE w sprawie rtęci:
"art.10 ust.4 [..]
b) od 1 stycznia 2021 r. wszystkie separatory amalgamatu będące w użyciu zapewniały zatrzymywanie cząstek amalgamatu na poziomie określonym w lit. a) Separatory amalgamatu muszą być konserwowane zgodnie z instrukcjami producenta, aby zapewnić najwyższy wykonalny poziom zatrzymania amalgamatu."
jawi się stan, w którym ostatnią rzeczą, jaka odpowiadałaby standardom państwa prawa jest wprowadzanie sankcji za nieprzestrzeganie przepisów, których przestrzegać się nie da.
Pismo do posłów senackich i sejmowych komisji: zdrowia i środowiska
źródło: KS NRL
DO POBRANIA
-
aaa.pdf
80,6 KB Prezentacja PDF
-
Pismo do Ministra Klimatu.pdf
84,73 KB Prezentacja PDF
-
Bałagan dotyczący danych na temat zużycia rtęci i wielkości emisji rtęci przez gabinety stomatologiczne.pdf
173,17 KB Prezentacja PDF
Komentarze