PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kosmetolog nie może wykonywać zabiegów medycznych

Autor: miro • Źródło: ms
15-03-2022, 09:41
Kosmetolog nie może wykonywać zabiegów medycznych Jak skodyfikować świadczenia z zakresu medycyny estetycznej? Fot. Shutterstock
Kolejny raz NRL sprzeciwia się wprowadzaniu przepisów, które w sposób niespójny próbują skodyfikować zakres i warunki świadczeń z zakresu medycyny estetycznej. Propozycje ustawowe nie zapewniają merytorycznego nadzoru nad zawodem kosmetologa.
  • Projekt ustawy regulujący świadczenia kosmetyczne nie określa w sposób kompleksowy i odpowiedzialny ramowych zasad wykonywania tego zawodu - ocenia NRL.
  • Według NRL zabiegi związane z ingerencją w tkanki powłok skórnych powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy i lekarzy dentystów.
  • W przypadku powikłań w trakcie, ingerującego w tkankę, zabiegu kosmetycznego istnieje konieczność natychmiastowego zastosowania leków - a to jest działalność lecznicza.

Medycyna estetyczna potrzebuje rozważnych przepisów

W stanowisku NRL czytamy m.in.: nie jest wiadome, kto ma strzec przestrzegania przez osoby wykonujące zawód kosmetologa ramowych zasad wykonywania tego zawodu wskazanych w ustawie w zakresie:
- tajemnicy zawodowej,
- prowadzenia dokumentacji,
- doskonalenia zawodowego.

NRL pyta: kto - i czy w ogóle - te zasady będzie szczegółowo kodyfikował.

Naczelna Rada Lekarska wskazuje ponadto na brak regulacji dotyczących np. gospodarki odpadami.

Udzielanie świadczeń zdrowotnych bez kwalifikacji

Naczelna Rada Lekarska od dłuższego czasu wskazuje na potrzebę uporządkowania prawnych aspektów udzielania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej. W praktyce bowiem obserwowane jest rozmycie granicy pomiędzy świadczeniami zdrowotnym, zastrzeżonymi dla działalności leczniczej, a zabiegami z dziedziny kosmetologii i kosmetyki, które są domeną działalności gospodarczej.

Konsekwencją tego są liczne przypadki udzielania de facto świadczeń zdrowotnych przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji (niewykonujące żadnego z zawodów medycznych), a przez to wchodzenia podmiotów gospodarczych w obszar zastrzeżony dla regulowanej działalności gospodarczej, jaką jest działalność lecznicza.

Sytuacji tej nie uzdrawia proponowany projekt ustawy o zawodzie kosmetologa, który np. próbuje w formie załącznika doprecyzować listę specjalistycznych zabiegów estetycznych, a sam przepis uprawnia dodatkowo do innych czynności mających na celu poprawę ogólnej kondycji włosów skóry i paznokci oraz opóźnianie zewnętrznych oznak starzenia się organizmu, które jest określeniem pojemnym.

Uwaga na zabiegi ingerujące w tkanki powłok skórnych

Naczelna Rada Lekarska konsekwentnie podkreśla, iż zabiegi związane z ingerencją w tkanki powłok skórnych powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy i lekarzy dentystów jako przedstawicieli grup zawodowych legitymujących się specjalistycznym zakresem wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Pogłębiona wiedza i umiejętności lekarzy i lekarzy dentystów nabywane są dodatkowo w drodze szkolenia specjalizacyjnego. Takiego zakresu wiedzy, jaki posiadają osoby wykonujące te zawody nie uzyskują ani absolwenci studiów o kierunku kosmetologia, ani absolwenci szkół policealnych kształcących w zawodzie technika usług kosmetycznych, ani tym bardziej uczestnicy różnego rodzaju kursów kosmetycznych, których to regulacja zawodów pozostaje poza właściwością ministra zdrowia.

Naczelna Rada Lekarska zwraca też uwagę na kwestię powikłań w trakcie zabiegów i po nich, a w związku z tym konieczność natychmiastowego zabezpieczenia i zastosowania leków - pierwsza pomoc o takim charakterze dostępna jest wyłącznie w ramach działalności leczniczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   estetyka   botoks  

POLECAMY W SERWISACH