Koronawirus: OC lekarzy i lekarzy dentystów obejmuje zakażenia

Katarzyna Walczak informuje: Wobec pojawiających się pytań dotyczących zakresu odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów za zarażenie pacjentów koronawirusem, TU INTER Polska S.A. przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą ubezpieczenie OC obejmuje odpowiedzialność za szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych.
W przypadku, gdy w trakcie udzielania świadczeń (np. leczenie zęba, badanie pacjenta) dojdzie do zarażenia pacjenta wirusem, odpowiedzialność z tego tytułu będzie objęta zakresem ubezpieczenia OC obowiązkowego.
Kluczowe w procesie dochodzenia roszczenia będzie udowodnienie przez pacjenta, że to właśnie w toku leczenia stomatologicznego w tym konkretnie podmiocie, u tego lekarza dentysty, doszło do zarażenia oraz, że było ono wynikiem zaniechania lub winy organizacyjnej.
W naszej opinii w sytuacji pandemii może się to okazać niezwykle trudne. Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z cytowanym rozporządzeniem MF, z zakresu ubezpieczenia nie są wyłączone szkody osobowe będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych związane z zakażeniem koronawirusem powstałe w czasie epidemii/pandemii.
Skąd taki list właśnie?
Tekst powstał niejako w komentarzu do wpisu na stronie www.nil.org.pl z 18 marca pt. "O odpowiedzialności cywilnej - słów kilka" autorstwa dr. Andrzeja Cisło.
Wiceprezes NRL, Andrzej Cisło komentuje: Istotnie, w związku z niepokojami medialnymi (szczególnie w mediach społecznościowych) wywołanymi jedną publikacją na blogu prowadzonym przez radcę prawnego oraz sugestiami krążącymi na portalach społecznościowych, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odstąpić od wypłaty odszkodowania w przypadku uprawdopodobnienia przez pacjenta zakażenia się wirusem SARS w gabinecie - udzieliłem we wspomnianym wpisie wyjaśnienia.
Bardzo dziękuję TU Inter za to pismo. Wnioski mamy więc zbieżne - uprawdopodobnienie tego zakażenia w naszym konkretnie gabinecie jest niezwykle trudne. Jeśli napisałem , że „towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć na ten temat swoje zdanie, to oczywiście nie chodziło mi o jakieś konkretne TU, tylko o zwykłą możliwość, że dwie strony umowy mogą mieć co do swoich wzajemnych obowiązków różne zdania. Pismo to jest bardzo ważne nie tylko dla stomatologów.
źródło: NIL


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Dentysta został aresztowany, bo … leczył pacjentów
newsDENT -
Groźba wymknięcia się wirusa SARS-CoV-2 spod kontroli bardzo realna?
techDENT -
Ograniczanie teleporad
techDENT -
ŚDZJU: zaprezentuj się na globalnej mapie aktywności
newsDENT -
Dziecko u dentysty – policja u drzwi gabinetu
lifeDENT -
Jak postępować z pacjentem obciążonym kardiologicznie
eduDENT -
Ustny PES niebezpieczny dla niezaszczepionych
eduDENT -
5 marca Dzień Dentysty: kim jest polski stomatolog
lifeDENT
-
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie