Koronawirus: jak NFZ zareaguje na zwiększone koszty świadczeń?

Na stronach części OW NFZ widnieją listy gabinetów, które przyjmują pacjentów w warunkach zagrożenia epidemicznego. W części przypadków zestawienia te powstały zapewne bez żadnej weryfikacji, po prostu po wykreśleniu podmiotów, które oficjalnie zgłosiły decyzję o zawieszeniu działalności. Taki tryb ustalania stanu aktualnego rodzi tylko konflikty na linii świadczeniodawca – świadczeniobiorca. Co jednak gdy pracująca lecznica zechce pobrać od pacjenta należność za zastosowane jednorazowe środki ochrony higienicznej?
Na kwestię wycen zwraca uwagę m.in. dr n. med. Marcin Wrzuś - Wieliński, członek Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, założyciel Europejskiego Stowarzyszenie Czyste Leczenie (ESCL), który zwraca się do infoDENT24.pl:
Pozostaje ważna kwestia cen usług. Niektóre pracujące poza systemem NFZ lecznice zaczęły doliczać do ceny usługi, koszt materiałów zabezpieczających (to poziom 200 zł – przyp. red.).
Oczywiście ta epidemia w przyszłości nauczy nas lekarzy bardziej rygorystycznego podejścia do zakażeń i bezpieczeństwa personelu, dlatego ceny muszą wzrosnąć.
W najgorszej sytuacji znajdą się dentyści, którzy podpisali umowy z NFZ i to o nich towarzystwa lekarskie i NRL powinny powalczyć.
Czekamy na kolejny krok - wyznaczenie placówek leczących pacjentów z chorobą COVID-19 , do których powinny trafić specjalistyczne ŚOI – dodaje dr n. med. Marcin Wrzuś - Wieliński.
***
NFZ musi jasno poinformować co z dodatkowymi kosztami, które zwiększają bezpieczeństwo pracy lekarzowi dentyście a pacjentowi - bezpieczeństwo leczenia. Nie są to środki fakultatywne, ale jak najbardziej obligatoryjne.
Można mieć jednak obawy, że publiczny płatnik zajmie stanowisko, iż fartuch, gogle, rękawiczki, środki odkażające są normą w pracy lekarza dentysty, a nie wymogiem chwili. Chodzi bardziej o organizację świadczenia usług (np. odstęp czasu pomiędzy leczonymi osobami) i działania nie generujące wysokich kosztów np. skrupulatne odkażanie.
Inna sprawa to gdzie i za ile te podstawowe środki lekarze dentyści mają kupić, tym bardziej, że ci pracujący indywidualnie nie mogą zaopatrywać się w hurtowniach.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 7 marca 2021 r.: 126 zgonów i 13 574 zakażeń
newsDENT -
Dentysta nie jest potrzebny każdemu
newsDENT -
Kongres FDI po raz pierwszy tylko w internecie
newsDENT -
Koronawirus 6 marca 2021 r.: 145 zgonów i 14 857 zakażeń
newsDENT -
Dentysta został aresztowany, bo … leczył pacjentów
newsDENT -
Groźba wymknięcia się wirusa SARS-CoV-2 spod kontroli bardzo realna?
techDENT -
Ograniczanie teleporad
techDENT -
ŚDZJU: zaprezentuj się na globalnej mapie aktywności
newsDENT
-
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
Szczepienia lekarzy i lekarzy dentystów jak po grudzie
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Siemianowcie Śląskie, śląskie