Koronawirus: II, skorygowane podejście NFZ do korekty świadczeń stomatologicznych

NFZ podaje, że w wyniku zmiany zarządzenia następuje zwiększenie finansowania świadczeń stomatologicznych (wprowadzenie dodatkowych współczynników korygujących wycenę świadczeń w celu umożliwienia zastosowania zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia rygorów sanitarnych przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych).
Przy okazji podniesione zostanie wartość świadczeń z zakresu endodoncji - w celu dostosowania wyceny do kosztów pracy nowoczesnymi, precyzyjnymi technikami, z zastosowaniem nowoczesnych materiałów stomatologicznych.
Zmiany w zarządzeniu polegają na wprowadzeniu w czasie trwania epidemii dodatkowych współczynników korygujących wycenę świadczeń stomatologicznych w zakresach:
- świadczenia ogólnostomatologiczne,
- świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia;
- stomatologiczna pomoc doraźna;
NFZ zapewnia, że planowany wzrost kosztów świadczeń w związku z wprowadzeniem w czasie trwania epidemii współczynników korygujących wycenę świadczeń stomatologicznych przyczyni się do pokrycia kosztów dodatkowych działań antyseptycznych i aseptycznych, ułatwi zakup koniecznych środków, aby umożliwić stosowanie zaostrzonych rygorów sanitarnych.
NFZ szacuje, że w przypadku współczynników wprowadzonych podczas trwania epidemii dodatkowy skutek finansowy od lipca do września wyniesie ok 10 mln.
Natomiast w przypadku świadczeń endodontycznych NFZ zapowiada, że po upływie dwóch lat od zmiany w wycenie, dokonana zostanie ocena liczby udzielonych świadczeń przed i po korekcie. Fundusz ocenia, że koszt zmian wprowadzonych w przypadku świadczeń endodoncji wyniesie ok 29 mln zł w okresie pół roku. To na wniosek konsultantów krajowych, w szczególności w dziedzinie stomatologii zachowawczej i endodoncji oraz stomatologii dziecięcej, a także NRL zmieniono wycenę świadczeń z zakresu endodoncji.
Razem skutek finansowy wprowadzonych zmian wyniesie zatem ok. 39 mln.
Zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne (projekt)
Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. Zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1. W zarządzeniu Nr 47/2018/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 7 czerwca 2018 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne, zmienionym zarządzeniem Nr 81/2018/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2018 r., zarządzeniem Nr 76/2019/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. oraz zarządzeniem 120/201/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 września 2019 r. zarządza się, co następuje:
1) W § 2 ust 1, pkt 9 otrzymuje brzmienie:
„ 9) świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej – w okresie stanu epidemii świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane w dni powszednie, soboty, niedziele i święta, co najmniej przez 8 godzin w ciągu doby;”;
2) W § 12 w ust.1. pkt 2, otrzymuje brzmienie:
„2.) w okresie stanu epidemii ryczałt w pomocy doraźnej za 1-godzinny dyżur –obejmuje gotowość do udzielania świadczeń oraz świadczenia udzielone w czasie tego, 1-godzinnego dyżuru; ryczałt miesięczny (kwota przeznaczona na objęcie opieką jednego świadczeniobiorcy w okresie jednego miesiąca) – w przypadku Programu;”;
1) W §.12 ust. 3 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:
„3) w okresie stanu epidemii:
a) w przypadku leczenia dzieci do ukończenia 18. roku życia w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych - zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszego zarządzenia.
b) w przypadku leczenia osób dorosłych w ramach zakresu świadczenia ogólnostomatologiczne, wprowadza się współczynnik korygujący wycenę punktową świadczenia, określoną w katalogu świadczeń stomatologicznych – zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszego zarządzenia.
c) wysokość ryczałtu za 1-godzinny dyżur obejmujący gotowość do udzielania świadczeń oraz wszystkie udzielone w czasie tej 1 godziny świadczenia, ustala się jako iloczyn średniej ceny jednostki rozliczeniowej stosowanej na terenie właściwości oddziału wojewódzkiego w zakresie świadczenia ogólnostomatologiczne (punktu) oraz wskaźnika korygującego 100.
4) załącznik nr 1 otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§ 2. Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy zarządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§ 3. 1. Zobowiązuje się dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia do wprowadzenia niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów zarządzenia, o których mowa w § 1, do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do umów zawartych ze świadczeniodawcami po zakończeniu postępowań, o których mowa w § 2.
§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie 30 dni od jego podpisania i stosuje się do świadczeń udzielonych od dnia 1 lipca 2020 r.
Korekta świadczeń załącznik nr 1
Korekta świadczeń załącznik nr 2
Korekta świadczeń załącznik nr 3


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 24 stycznia: 110 zgonów i 4683 zakażeń
newsDENT -
Śmierć w wyniku przedawkowania leków przeciwbólowych z obawy przed wizytą u dentysty
lifeDENT -
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie