PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Koronawirus: czy stomatologów można zmuszać do szczepienia?

Autor: miro • Źródło: ms
23-07-2021, 13:06
Koronawirus: czy stomatologów można zmuszać do szczepienia? Uprawniona odmowa szczepienia przez lekarzy dentystów (fot. shutterstock)
Szczęśliwie dla antyszczpionkowców Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje wprowadzenia obowiązku szczepienia pracowników ochrony zdrowia. To w Polsce, ale coraz więcej państw, wprowadza taki obowiązek. Dla wielu pacjentów ten wymóg stanie się szczególnie ważny podczas pandemii wariantu Delta koronawirusa.
  • Włochy: nie zaszczepieni medycy nie mają prawa do wykonywania zawodu i do wynagrodzenia!
  • Francja, Grecja od września medycy muszą legitymować się szczepieniem. 
  • Kanada wymogu szczepień nie ma, są nakłaniania.
  • Polska: nie ma jak wprowadzić wymogu szczepień medyków.

Szczepienia pracowników ochrony zdrowia pozostaną dobrowolne 

Ministerstwo Zdrowia nie może zadekretować obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego, bo szczepionka nie została dopuszczona do stosowania w normalnym trybie. Furtkę do ustanowienia nakazu dawać może wprowadzenie stan nadzwyczajnego, a to się nie stanie.

Ryzyko natrafienia przez pacjenta na dentystę, który się nie zaszczepił przeciwko COVID-19 nie jest wysokie, wynosi nieco ponad 8 proc. (brak obu dawek) lub ok. 12 proc. (brak II dawki). Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że spośród 44 232 lekarzy dentystów I dawką zaszczepionych zostało 92,01 proc. a dwoma 87,63 proc. Do 12 lipca nie było zaszczepionych jeszcze 1939 dentystów.

Przybywa państw z wymogiem szczepień medyków 

W szeregu państw nie ma dowolności co do szczepień personelu medycznego. Włochy dają przykład, tam jeszcze wiosną wprowadzono zasadę, że wszyscy pracownicy medyczni, którzy odmówili szczepień mają zawieszone wykonywanie zawodu i wynagrodzenie do 31 grudnia 2021 r. We Francji od 15 września nie zaszczepiony medyk nie będzie mógł wykonywać zawodu, w Grecji taki wymóg zacznie obowiązywać od 1 września.

Wielka Brytanii na razie taki wymóg odnosi do pracowników opieki społecznej, ale bliskie jest rozszerzenie tego obowiązku także na sektor medyczny.

Zdaniem dr. n. med. Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Covid-19 ok. 10 proc. niezaszczepionych pracowników ochrony zdrowia to zadeklarowani antyszczepionkowcy. – Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest więc wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników medycznych – uważa Paweł Grzesiowski.

Kanada: przekonywania do szczepień pracowników ochrony zdrowia 

Doug Ford, premier Ontario (Kanada) niedawno odrzucił pomysł paszportów szczepionkowych i wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia. Pomimo to Stowarzyszenie Medyczne w Ontario zachęca lekarzy do ujawniania pacjentom statusu szczepienia pracowników lecznic, nawet jeśli nie są do tego prawnie zobowiązani.

Royal College of Dental Surgeons of Ontario informuje dentystów, że nie muszą ujawniać faktu zaszczepienia. - Pacjent nie może żądać tych informacji – dodał rzecznik tej instytucji Kevin Marsh. - Jeśli pacjent chce uniknąć lub opóźnić rezerwację wizyt u dentysty, to jego wybór - dodał.

SŁOWA KLUCZOWE
stomatolog   lekarz dentysta   koronawirus   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH