PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Koronawirus: co z odpadami medycznymi?

Autor: miro • Źródło: ms
28-03-2020, 09:16
Koronawirus: co z odpadami medycznymi? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Właściciele gabinetów stomatologicznych mają poważny problem z odpadami, które powstają w trakcie realizowania procedur medycznych. Faktem jest, że wiele praktyk dentystycznych zawiesiło działalność, jednak problemu - tak jak i odpadów - nie można odkładać. Zdaje sobie z tego doskonale NRL, która monituje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.

Prezes NRL, prof. Andrzej Matyja wysłał do Ministra Zdrowia list, w którym wnosi o niezwłoczne zajęcie stanowiska wobec wątpliwości, jakie powstają na tle kwalifikacji odpadów medycznych jako wysoce zakaźnych.

Placówki medyczne mają poważny problem z odpadami:
- firmy transportujące kwalifikują wszystkie odpady medyczne jako wysoce zakaźne.
- niektóre firmy zaprzestają odbierania odpadów – (przykład – Ekomed: w związku z potwierdzonymi przypadkami występowania wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, oraz wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju, do odwołania zawieszony zostaje odbiór odpadów z gabinetów oraz małych placówek. W chwili obecnej odbiorem o charakterze priorytetowym objęte zostały przede wszystkim szpitale zmagające się z zaistniałą sytuacją kryzysową. Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy, jednak decyzje o przedmiotowym charakterze pozostają niezależne od nas).

Skutek zakwalifikowania odpadu do kategorii A dla placówki medycznej:
- konieczność podwójnego pakowania, w tym sztywnych pojemników zewnętrznych – koszty i problem logistyczno-organizacyjny;
- konieczność usuwania odpadów z miejsca wytwarzania najpóźniej do 24h (odbiór odpadów co 24 h -  uzasadnienie prawne tego wymogu jest w NIL analizowane).

Powodem takiego stanowiska firm odbierających odpady jest pismo Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny MZ z 19 lutego 20202 r. [znak ZPŚ.643.6.20] zawierające opinię, iż cechy wirusa SARS-CoV-2 klasyfikują go do materiałów zakaźnych kategorii A zgodnie z przepisami umowy ADR.

Tymczasem odpady „epidemiczne” zakwalifikowane zostały do kategorii A niezgodnie z ustaleniami ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control)

Powinny być kwalifikowane do kategorii B (UN3291) - to zwykłe odpady medyczne zakaźne w czerwonych workach 180103

1. 2 lutego ukazały się wytyczne ECDC „ECDC TECHNICAL REPORT. Infection prevention and control for the care of patients with 2019-nCoV in healthcare settings. February 2020” wskazujące jasno, że odpady powstałe w związku z hospitalizacją pacjenta z COVID-19 (już chorego! nie podejrzanego)  kwalifikowane są do grupy B.  3.2.12 Waste should be treated as infectious clinical waste Category B (UN3291) [8] and handled according to healthcare facility policies and local regulation – str. 3 , pkt. 3.2.12. (dokument w załączniku).

2. 12 marca ukazały się zaktualizowane wytyczne ECDC „ECDC TECHNICAL REPORT. Infection prevention and control for COVID-19 in healthcare settings. March  2020” wskazujące nadal, że odpady powstałe w związku z hospitalizacją pacjenta z COVID-19 kwalifikowane są do grupy B. · Waste should be treated as infectious clinical waste Category B (UN3291) [25] and handled in accordance with healthcare facility policies and local regulations. – str. 4u dołu (dokument w załączniku).

SŁOWA KLUCZOWE
odpady medyczne   Andrzej Matyja   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH