Koronawirus: będzie równy dostęp do wyrobów medycznych m.in. dla dentystów

Art. 85a otrzymuje brzmienie:
1. W przypadku stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności wystąpienia choroby szczególnie niebezpiecznej lub wysoce zakaźnej, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, hurtownie farmaceutyczne są obowiązane do zbywania produktów leczniczych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego określonych w wykazie, o którym mowa w ust. 4, wyłącznie do innych hurtowni farmaceutycznych, aptek, punktów aptecznych oraz podmiotów leczniczych, działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. W przypadku stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności wystąpienia choroby szczególnie niebezpiecznej lub wysoce zakaźnej, o których mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, hurtownie farmaceutyczne są obowiązane do zbywania wyrobów medycznych, określonych w wykazie, o którym mowa w ust. 4, wyłącznie do innych hurtowni farmaceutycznych, aptek, punktów aptecznych oraz podmiotów leczniczych, działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także podmiotów wykonujących na tym terytorium działalność leczniczą w ramach praktyki zawodowej.
A tak, uczestniczący w posiedzeniu Senackiej Komisji Ustawodawczej, wiceprezes NRL Andrzej Cisło przekonywał o słuszności proponowanych zmian, argumentując, że zwiększony popyt na wyroby medyczne chroniące lekarzy i lekarzy dentystów oraz pozostały personel medyczny - może skutecznie uniemożliwić zaopatrywanie się w niezbędne środki przez osoby świadczące pomoc medyczną, a tego typu świadczeń każdego dnia realizowanych jest po kilkaset tysięcy, także w ramach kontraktowania NFZ.
- Zapewniam, że nie ma zagrożenia niekontrolowanego wycieku obecnie deficytowych produktów, nie będzie spekulacji. Żaden lekarz nie będzie kupował maseczek czy rękawic ochronnych, aby sprzedawać je poza system ochrony zdrowia. Środki ochronne są niezbędne do bezpiecznego świadczenia usług medycznych z myślą o pacjentach, także do zapewnienia należytej ochrony lekarzom i lekarzom dentystom – argumentował Andrzej Cisło.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
COVID-19: po szczepionce poziom przeciwciał dużo wyższy niż u ozdrowieńców
techDENT -
Koronawirus 27 lutego 2021 r.: 303 zgony przy 12 100 zakażeniach
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT -
NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu
newsDENT -
Dodatki covidowe dla rezydentów i stażystów
bizDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Bielsko-Biała, śląskie -
lekarz dentysta
Mikołów, śląskie -
lekarz dentysta
WARSZAWA, mazowieckie